Wojewoda Dolnośląski zwrócił się z wnioskiem o wsparcie samorządu terytorialnego  powiatu ząbkowickiego,  przez Wojska Obrony Terytorialnej. Celem było usuwanie skutków nawałnicy jaka ostatniej nocy przeszła nad Wrocławiem i okolicami. Najbardziej ucierpiało kilka mniejszych miejscowości  m.in. Ciepłowody i  Karczowice, oddalone o ok. 50 km. od stolicy Dolnego Śląska.  To tam zostali  skierowani żołnierze  z 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze skupili  się na usuwaniu skutków nawałnicy i  przygotowaniu infrastruktury do kolejnych silnych  opadów deszczu. 21 terytorialsów z 16 DBOT, od południa do późnych godzin wieczornych  udrażnia rowy melioracyjne, kanały odpływowe, koryta małych rzek i zatkane gałęziami przepływy pod mostami.

13.05.2021 Cieplowody. Terytorialsi pomagają w usuwaniu skutków burzy i lokalnych podtopień.

— Działania żołnierzy polegają przede wszystkim na udzieleniu pomocy mieszkańcom miejscowości Ciepłowody, która po wylaniu niewielkiej rzeki, została  podtopiona. Ucierpiały przede wszystkim zabudowy jednorodzinne i mieszkania znajdujące się tuż przy rzece. Woda przelała się przez kilka lokali mieszkalnych, które zostały kompletnie zniszczone i zabłocone. Od kilku godzin żołnierze pomagają właścicielom  w wynoszeniu zalanych i zniszczonych mebli oraz nasypują i  układają worki z piachem w miejscach, gdzie wezbrana woda wystąpiła z koryta.  Spodziewane są bowiem kolejne opady i rzeka może ponownie wylać. — poinformowała nas kpt. Renata Mycio.

13.05.2021 Cieplowody. Terytorialsi pomagają w usuwaniu skutków burzy i lokalnych podtopień.

Tak sprawne i szybkie działania podjęte przez żołnierzy 16 DBOT możliwe były dzięki natychmiastowej wymianie informacji, która jest efektem dobrej współpracy z samorządem terytorialnym i Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego. 

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Piotr Krejner
fot. mat.pras.

Noga z gazu! Policja prowadzi dzisiaj działania pn. „Prędkość”

Poprzedni artykuł

Zasiłek opiekuńczy przedłużony do 23 maja

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.