Elektromobilność (czyli korzystanie ze środków transportu napędzanych elektrycznie) nie jest odległą, utopijną wizją, ale czymś, co dzieje się już teraz, wokół nas – dość wspomnieć, że coraz więcej krajów planuje zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi (w perspektywie 10 czy 20 lat).
Gdy słyszy się o zmianach klimatycznych czy konieczności podjęcia radykalnych kroków, by zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i osiągnąć neutralność klimatyczną, łatwo zapomnieć, że rewolucja ta ma objąć również motoryzację. Wrocławski samorząd inicjuje dialog z mieszkańcami o „Wrocławskiej strategii rozwoju elektromobilności”. To dokument, który ma wyznaczyć zakres działań, jakie magistrat powinien podjąć, by rozwijać politykę elektromobilności oraz wdrażać rozwiązania z zakresu inteligentnego miasta. Obowiązek opracowanie Strategii wynika także z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 2018 r. Ten akt prawny nakłada na gminy liczące ponad 50 tysięcy mieszkańców obowiązki związane ze stopniowym zwiększaniem:
- ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych,
- liczby punktów ładowania sprężonego gazu ziemnego,
- liczby pojazdów elektrycznych (lub napędzanych gazem ziemnym) we flocie pojazdów służbowych i wykorzystywanych do zadań publicznych (30% do 1 stycznia 2025 r.),
- liczby autobusów zeroemisyjnych wykorzystywanych w komunikacji miejskiej (30% do 1 stycznia 2028 r.).
W konsultowanym wrocławskim dokumencie znajdą się także odniesienia do następujących tematów:
- Transport a stan powietrza.
- Stan systemu komunikacyjnego i możliwości wykorzystania aktualnego taboru w komunikacji pojazdów zero- oraz niskoemisyjnych.
- Stan systemu energetycznego oraz możliwości wykorzystania go do ładowania samochodów elektrycznych.
- Cele strategiczne i działania Magistratu w zakresie wdrażania rozwiązań dotyczących elektromobilności.
- Rozwiązania typu Smart City(inteligentne miasto) usprawniające i podnoszące jakość komunikacji w mieście.
Urzędnicy zapewniają: strategię chcemy stworzyć razem z mieszkankami i mieszkańcami Wrocławia i proszą o to, by wypełnianić ankietę wstępną i wziąć udział w wideospotkaniu oraz wyraź opinię przez formularz elektroniczny! Konsultacje potrwają do 18 maja 2020 r. Więcej informacji: https://www.wroclaw.pl/rozmawia/jaka-powinna-byc-elektromobilnosc