Sześć nieczynnych linii kolejowych mierzących prawie 90 kilometrów od PKP przejął wczoraj samorząd województwa dolnośląskiego.
W walce z komunikacyjnym wykluczeniem mniejszych miejscowości powstaną między innymi takie trasy jak: Jerzmanice Zdrój – Lwówek Śląski, Kobierzyce – Piława Górna czy Srebrna Góra – Bielawa Zachodnia. Realizacja tej inwestycji ma się zakończyć na przestrzeni od dwóch do trzech lat. Według planów wszystkie trasy zostaną przekazane samorządowi województwa przez PKP do połowy 2020 roku. Pod zarządem Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu konsekwentnie będą rewitalizowane i uruchamiane. Stanowią bowiem istotny element sieci transportowej województwa dolnośląskiego zarówno w zakresie przewozów pasażerskich, jak i towarowych.
Podpisana po wyborach samorządowych w 2018 r. umowa koalicyjnej spełnia się na naszych oczach, a właściwie na oczach pasażerów Kolei Dolnośląskich, którzy dzięki tej umowie jeżdżą już na trasie Wrocław – Lubin czy za kilkanaście dni na trasie Wrocław – Bielawa.
Były wicemarszałek województwa dolnośląskiego, a dziś poseł na Sejm RP Marcin Gwóźdź nie ma wątpliwości, że ta inwestycja to dowód na doskonałą współpracę Prawa i Sprawiedliwości z Bezpartyjnymi Samorządowcami, ale i z rządem. Jego następca na stanowisku wicemarszałka Dolnego Śląska Grzegorz Macko podkreśla, że odbudowa starych linii kolejowych to naprawa błędu, jakim było zwijanie kolei. Naprawiamy lata zaniedbań, bo kolej to najszybszy, najbezpieczniejszy i najbardziej ekologiczny środek zbiorowego transportu w obecnych czasach. Zobacz nasze video.
Zgodnie z założeniami rządowego programu Kolej Plus poprzez przekazywanie samorządowi województwa odcinków linii kolejowych niwelowane ma być wykluczenie komunikacyjne wielu miejscowości. Na Dolnym Śląsku, dzięki współpracy z samorządem województwa udało się nam przekazać już około 93 km linii kolejowych, a w planach jest przekazanie kolejnych. Nasze wspólne działania idą w kierunku przywrócenia podróżnym kolei w wielu dolnośląskich miejscowościach, co z pewnością przyczyni się do rozwoju całego województwa – deklaruje członek zarządu PKP S.A. Krzysztof Golubiewski.
Pierwsza linia Bielawa – Dzierżoniów – przejęta pod koniec 2018 r. została szybko i sprawnie zrewitalizowana przez samorząd i już w grudniu tego roku, w nowym rozkładzie jazdy, zostanie udostępniona pasażerom. Będzie to historyczny moment dla mieszkańców Bielawy, bo po prawie 40 latach znów będą mogli bezpośrednio dojechać koleją do stolicy Dolnego Śląska. To pierwsza linia, którą przywróciliśmy do życia, dzięki umowie koalicyjnej pomiędzy Bezpartyjnymi Samorządowcami oraz Prawem i Sprawiedliwością. W ciągu tego roku łącznie przejęliśmy już 6 odcinków i obecnie trwają przygotowania do ich inwentaryzacji. Docelowo rozszerzymy ofertę kolejową Dolnego Śląska. Takie są oczekiwania mieszkańców i my je spełnimy – zapewnia marszałek Cezary Przybylski.
Przed drugą wojną światową infrastruktura kolejowa na dzisiejszym obszarze Dolnego Śląska była gęstsza niż dzisiejsza. Pociągiem dojechać można było niemal wszędzie. Być może uda się ten wielki potencjał regionu odbudować.
Dariusz Nowakowski