15 000 zł mogą otrzymać wrocławianie w programie KAWKA Plus na wymianę pieca i dodatkowe 5000 zł z programu Termo KAWKA na wymianę drewnianych okien. Miasto oferuje także dopłaty do rachunków za ogrzewanie (nawet do 4000 zł, przekazywanych bezpośrednio na konto firmy dostarczającej ciepło), zwolnienia przez 2 lata z czynszu dla najemców lokali komunalnych, a następnie 50% ulgę w opłatach czynszowych przez kolejne 3 lata.

Blisko 200 przeszkolonych pracowników Centrum Obsługi Mieszkańców i Biura Obsługi Klienta pomaga mieszkańcom Wrocławia w procedurze wymiany pieca na ekologiczne ogrzewanie. Miasto przygotowało dla najemców specjalne korzyści w postaci m.in. zwolnień i ulg w czynszu. Czas ucieka a właśnie teraz kwota miejskiego dofinansowania jest najwyższa. Zależy nam na tym, żeby mieszkańcy wymieniali swoje piece, ale jako miasto realizujemy również swoje działania. W tym roku podłączamy do sieci ciepłowniczej 400 lokali komunalnych, w przyszłym roku będzie ich aż 1200 – zapewnia pełnomocnik prezydenta ds. wymiany źródeł ogrzewania mówił Rafał Guzowski.

Miasto wspiera mieszkańców na każdym etapie. Przeszkoleni pracownicy pomogą wypełnić dokumenty, pokażą od czego zacząć i przeprowadzą przez całą procedurę.  Każdy kto chce pozbyć się kopciucha musi przede wszystkim uzyskać zgodę zarządcy budynku. Do takiej zgody niezbędne może okazać się wykonanie dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwolenia na budowę (w przypadku pieca na gaz), uchwały wspólnoty mieszkaniowej, w końcu wypełnienie wniosku do zarządcy.

W tym wszystkim pomogą pracownicy Centrum Obsługi Mieszkańca i Biura Obsługi Klienta. Będą przekonywać tych nieprzekonanych. Pracownicy COM i BOK pracują też w terenie, pukając do drzwi mieszkańców i zachęcając najemców lokali komunalnych do sięgnięcia po środki z programu KAWKA Plus i Termo KAWKA.

Doradcy energetyczni każdego dnia są do dyspozycji mieszkańców pod numerem telefonu: 717996799.  Od początku roku odebrali ponad 3,5 tysiąca telefonów, w samym lipcu blisko 800. Doradzają jaki rodzaj ogrzewania wybrać i od czego zacząć.  W przypadku właścicieli domów jednorodzinnych doradcy tłumaczą, jak połączyć miejski program dofinansowania KAWKA plus i program Czyste Powietrze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do wymiany jest 4 tys. pieców w budynkach w 100% należących do gminy, we wspólnotach mieszkaniowych 8 tys. pieców i 8 tys. w domach jednorodzinnych.

We Wrocławiu po 2024 roku nie powinny już funkcjonować piece pozaklasowe oraz piece najniższych klas (pierwszej i drugiej). Do 2028 roku mają być usunięte, z nielicznymi wyjątkami, wszystkie piece na paliwa stałe. To wynika z uchwały antysmogowej, przyjętej przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.

W tym roku miasto wymieni kopciuchy na ekologiczne ogrzewanie w 35 budynkach, łącznie wymienionych zostanie ok. 400 pieców. W 2021 planowana jest realizacja w 126 budynkach – to ok. 1200 mieszkań. Liczba zlikwidowanych palenisk w latach 2014 – 2019 to już 8130 sztuk.

W 75 minut z Wrocławia do Budapesztu – już w tym miesiącu

Poprzedni artykuł

„Nasza mała Polska” – zobacz ten film w Concordia Design Wrocław

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.