Daniel Chojnacki zainspirował swoją pracą tysiące osób, dążąc do stworzenia przestrzeni, w której rower jest dostępny dla każdego. Łączył różne środowiska.
Był uznanym specjalistą, skutecznym urzędnikiem i działaczem społecznym jednocześnie. Jeszcze jako student Politechniki Wrocławskiej zaangażował się w działania Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej na rzecz budowy tras rowerowych we Wrocławiu. Wykształcenie wraz z wiedzą praktyczną pozwoliło mu rozpocząć ścieżkę zawodową na stanowisku oficera rowerowego. Pierwszą posadę otrzymał w Cork w Irlandii, a następnie z rekomendacji środowiska rowerzystów wrócił do Wrocławia, gdzie z wielkim powodzeniem pracował przez 15 lat w Urzędzie Miejskim. Zawsze propagował ideę powszechnej mobilności rowerowej, a dzięki ogromnemu zaangażowaniu Wrocław stał się jednym z liderów rozwoju ruchu rowerowego w Polsce.
Gdy, po stworzonych dzięki niemu trasach jeździło już tysiące rowerzystów, przeważyła u niego jego druga wielka pasja – góry. Jako człowiek głęboko oddany służbie innym zaangażował się zawodowo w działalność ratowniczą GOPR. Tragiczna śmierć Daniela w Alpach pozostawiła ogromną lukę w sercach wszystkich, którzy mieli szczęście spotkać Daniela i z nim współpracować.
- Jaki jest cel nagrody?
Nagroda im. Daniela Chojnackiego (nagrody rowerowe „Danki”) została stworzona, aby upamiętnić Daniela Chojnackiego – wieloletniego oficera rowerowego Wrocławia i pasjonata promowania roweru jako taniego, praktycznego oraz zdrowego środka transportu. Nagroda ta ma na celu inspirowanie innych do działania w duchu, który charakteryzował Daniela: uśmiech, bezkonfliktowość, zaangażowanie, pasja i oddanie dla rozwoju mobilności rowerowej oraz poprawy bezpieczeństwa rowerzystów.
- Jaka jest koncepcja nagrody?
Nagroda jest skierowana do osób, organizacji i instytucji, które wniosły istotny wkład w rozwój i popularyzację infrastruktury oraz inicjatyw rowerowych. Jej założeniem jest promowanie działań już wdrożonych, które mają znaczący wpływ na dostępność roweru jako środka transportu oraz bezpieczeństwo rowerzystów. Coroczna nagroda ma mieć akcent międzynarodowy, z kategoriami obejmującymi zarówno projekty stricte infrastrukturalne, jak i działania promocyjne.
- Kto jest organizatorem nagrody?
Nagroda jest organizowana przy współpracy Miasta Wrocław, które będzie fundatorem statuetki i wspiera organizacyjnie uroczystości wręczenia nagrody. Kapituła Nagrody odpowiedzialna będzie za wybór laureatów. W przyszłości, organizacją nagrody zajmować się będzie dedykowana fundacja. Planuje się, aby co roku, laureaci i nominowani do nagrody mieli okazję spotkać się i zaprezentować wyróżnione projekty na spotkaniach i warsztatach, tworząc tym samym wspólnotę oraz bazę wiedzy i dobrych praktyk.
- Więcej na temat Nagrody im. Daniela Chojnackiego dowiesz się w serwisie: https://www.wroclaw.pl/nagroda-rowerowa-danki.
Poprzez: UM Wrocław