Na Stadionie Wrocław trwa wymiana murawy. Prace mają zakończyć się najpóźniej 7 lipca. Od EURO 2012 jest to trzecia całkowita wymiana trawy, a ostatnia miała miejsce w 2016 roku. Koszt to 800 tys. złotych, a do wymiany jest około 9 tys. metrów kwadratowych powierzchni.

– Proces wymiany murawy potrwa około miesiąca i musi zakończyć się do 7 lipca. Dziś pojawiły się już ciężkie maszyny, które będą zbierały najpierw murawę, a następnie warstwę wegetacyjną, na której murawa leży. Od euro 2012 jest to trzecia całkowita wymiana murawy i druga wymiana warstwy wegetacyjnej. – mówi nam Kacper Cecota ze Stadionu Wrocław.

Jak się dowiedzieliśmy, sama warstwa wegetacyjna to około 2-2,5 tys. ton. Na stadion będzie trzeba wwieźć nowe 2 tony ziemi i dopiero wtedy na niej zostanie ułożona nowa murawa w rolkach.

– Prace na stadionie Wrocław wykonuje firma Dropservice. To firma, która dostarczyła trawę m.in. na EURO 2012 do Gdańska i na Stadion Narodowy. Ostatnio na mundialu w Rosji wykładała także murawę na stadionie w Kaliningradzie. – dodaje Cecota.

Sama murawa przyjedzie ze Słowacji ze specjalnej plantacji. Zostanie przywieziona w wielkich rolkach, belach nadających się do jej układania. Niestety starej murawy nie można juz wykorzystać. Ta, która rośnie na plantacji ma zwarty system korzeniowy, który pozwala za pomocą specjalistycznych kombajnów na jej zbieranie, zwijanie i transportowanie. Murawa, która latami leży na stadionie ma zupełnie inny system korzeniowy i rozpada się po próbach podjęcia tego podłoża z powierzchni. Jej transport jest praktycznie niemożliwy. 

Murawa na Stadionie Wrocław ostatni raz została wymieniona 5 lat temu. Powinno się ją wymieniać co dwa lata, ale tutaj nie było to konieczne. – Dzięki staraniom pracowników dbających o nią, udało się ją utrzymać przy życiu tak długo. Ominęła ja też zaraza, która dotknęła stadiony w Europie 2 lata temu. Z powodu postępujących zmian chorobowych trzeba było wymieniać trawę nawet na kilka dni przed rozpoczęciem rozgrywek. – opowiada Kacper Cecota.

Poza wymiana murawy poprawiony zostanie także drenaż. Problem z drenażem pojawia się w niektórych częściach boiska. Szczególnie w miejscach, w których podczas koncertów stały sceny. Poprawione zostanie także nawodnienie.

Koszt wymiany murawy to około 800 tys złotych netto. Cena wzrosła bo przy ostatniej wymianie kosztowała 700 tys złotych. Do wymiany jest około 9 tys. metrów kwadratowych samej murawy.

– Utrzymanie i pielęgnacja murawy stadionowej to zupełnia inna praca niż w przydomowych ogródkach. Przede wszystkim trawa ta rośnie w bardzo specyficznych warunkach. Rośnie między wysokimi trybunami i częściowo jest zacieniona. Utrudniona jest także cyrkulacja powietrza. Podatna jest na choroby i wymaga specjalistycznych zabiegów, których lista jest bardzo długa. – podsumowuje Cecota.

Piotr Krejner

13. edycja turnieju kibiców o Puchar Wielkiego Śląska już za nami. Łaziory górą!

Poprzedni artykuł

Rusza Long Short Film Festival. O nagrody powalczą 52 filmy krótkometrażowe

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.