Nowy modułowy szpital w Bolesławcu jest gotowy na przyjęcie pacjentów. Także od dzisiaj działa szpital tymczasowo w Wałbrzychu. Dodatkowe miejsca powstały także w Lubinie i są instalowane w Legnicy.

W Wałbrzychu sprawne działanie administracji podległej wojewodzie dolnośląskiemu, samorządowi miasta i województwa, przy wsparciu KGHM Polska Miedź, pozwoliło na uruchomienie oddziału w kompleksie budynków przy ul. Stefana Batorego. Na potrzeby szpitala tymczasowego zaadaptowano tam ostatnie piętro budynku po byłym oddziale pediatrycznym. Przez ostatnie tygodnie trwały prace adaptacyjne i dowożony był sprzęt medyczny. Urządzenia ratujące życie, w tym respiratory dostarczyła Agencja Rezerw Materiałowych. Na potrzeby szpitala tymczasowego zaadaptowano ostatnie piętro budynku po byłym oddziale pediatrycznym. Przez ostatnie tygodnie trwały prace adaptacyjne i dowożony był sprzęt medyczny. Jest tam ponad 50 dodatkowych łóżek dla potrzebujących mieszkańców Dolnego Śląska.

Szpital modułowy w Bolesławcu służyć będzie leczeniu osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Decyzja o jego budowie zapadła latem i była jednym z elementów przygotowywania systemu ochrony zdrowia w regionie do kolejnej fali epidemii koronawirusa. Prace budowlane rozpoczęły się w połowie sierpnia, a zakończono je 1 października. W tym czasie wykończono oraz wyposażono budynek o powierzchni prawie 1300 mkw, z potencjałem 65 łóżek, w tym 12 miejsc respiratorowych. Dzięki zaangażowaniu samorządu województwa dolnośląskiego, inwestycję wartą przeszło 8 mln zł, sfinansowano w całości ze środków unijnych. Po zakończeniu pandemii szpital modułowy nadal będzie służył pacjentom, np. jako zakład opieki długoterminowej.

Szpital kontenerowy przy SP ZOZ w Bolesławcu zwiększy bazę łóżkową w województwie o 65, w tym 12 łóżek respiratorowych. Cieszę się, że przybywa miejsc covidowych w szpitalach w regionie i że dzieje się to przy udziale samorządu województwa. To niezwykle ważne. Podkreślenia wymaga również fakt, że dzięki nowemu szpitalowi kontenerowemu do pracy w SP ZOZ powróci oddział pediatryczny a w przyszłości kolejne funkcjonalności szpitala – do tej pory wyłączone ze względu na zapotrzebowanie na łóżka dla chorych na COVID-19 – mówi wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Krzyżanowski.

Szpital powiatowy w Bolesławcu, jako jedna z nielicznych jednostek w Polsce, realizuje świadczenia medyczne związane z diagnostyką i leczeniem COVID-19 w sposób kompleksowy. Posiada własną diagnostykę obrazową, laboratorium biologii molekularnej PCR, 12 terenowych punktów poboru wymazów w kierunku koronawirusa, trzy karetki wymazowe, izolatorium, szpital tymczasowy oraz oddział zakaźny. Jednostka jest jednym z głównych ośrodków leczenia pacjentów z COVID-19 w województwie dolnośląskim. Właśnie w nim leczonych jest najwięcej pacjentów będących pod respiratorem, czy też nieinwazyjną wentylacją mechaniczną oraz metodą CPAP i wysokoprzepływową tlenoterapią donosową. ZOZ w Bolesławcu posiada również dostęp do nowoczesnych terapii farmakologicznych pomagających pacjentom, co pozwala na skuteczne leczenie. Do tej pory szpital przyjął ponad 1200 osób z całego Dolnego Śląska.

Pytamy: dlaczego prace torowe wykonywane są w nocy – MPK wyjaśnia i: prosi wrocławian o wyrozumiałość

Poprzedni artykuł

Boże Narodzenie na horyzoncie – wrocławianie mają już swoje drzewko [VIDEO]

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

1 Komentarze

  1. […] Jak już informowaliśmy w naszym portalu, tymczasowe oddziały szpitalne przeznaczone dla osób zarażonych koronawirusem powstały już w Bolesławcu, Wałbrzychu i Lubinie, a tworzony jest także w Legnicy. […]

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.