230 000 butelek czyli 38 tysięcy zgrzewek co daje około 5 ton plastiku – tyle co roku „produkowało” wrocławskie MPK. Koniec z tym! Dzięki porozumieniu z MPWiK motorniczy i kierowcy od dziś piją świeżą, zimną a nawet gazowaną wodę z kranu dostępną nie tylko na każdej zajezdni, ale też na pętlach czy krańcówkach. W każdej ilości.
– Ja przede wszystkim chciałbym podziękować naszym kierowcom i motorniczym – mówił prezes MPK Krzysztof Balawejder. Jak wiadomo, zawsze zmiany są czymś stresującym, często podchodzimy do nich z dystansem i nieufnością. Tymczasem nie tylko kierujący, ale także nasze związki zawodowe z entuzjazmem poparły ten pomysł. Jeden ze związków swoim członkom nawet podarował bidony.
Specjalne ekologiczne butelki wielokrotnego użytku prowadzący pojazdy otrzymali także od MPWiK. Rocznie pracownicy MPK Wrocław zużywali 230 000 1,5 – litrowych butelek wody, generując przy tym 5 ton plastiku. Ilość wody wypijanej przez pracowników równa się pojemności 10 autobusów MPK. Teraz to się zmieni.
– Dzięki współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji kierowcy i motorniczy dostaną butelki wielokrotnego użytku – opowiada Balawejder. Co więcej, na pętlach autobusowych i w zajezdniach tramwajowych będą mogli pić wrocławską kranówkę, świeżą, bezpieczną – w dodatku dzięki zastosowaniu dystrybutorów, także zimną oraz gazowaną.
Woda produkowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu spełnia normy Ministra Zdrowia, Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz wytyczne Komisji Europejskiej i WHO.
– Nad wodą i jej bezpieczeństwem czuwają pracownicy MPWiK. Jest ona kontrolowana na każdym etapie produkcji. Niezależnie od rygorystycznych kontroli wewnętrznych – jakość wody jest też badana przez Sanepid. Nasza kranówka zawiera też wiele cennych minerałów. W jej jednym litrze znajduje się średnio: 77 mg wapnia, 13 mg magnezu, 6,45 mg potasu i 32,6 mg sodu – podkreśla Witold Ziomek – Prezes MPWiK Wrocław.
Jak wyliczali prezesi obu przedsiębiorstw, picie wrocławskiej wody z kranu to nie tylko korzyści dla zdrowia i środowiska, ale też dla budżetu. Litr kranówki kosztuje mniej niż jeden grosz. Dorosły człowiek powinien wypijać minimum około 2 litrów płynów każdego dnia. Jeśli codziennie kupowałby 1,5 – litrową wodę butelkowaną, to w ciągu roku wyda ponad 1000 złotych i zużyje 19 kilogramów plastiku! A można to zmienić – wybierając wodę z kranu, do czego zachęcają teraz pracownicy MPK Wrocław.
– Tak, testowaliśmy z kolegami wodę. Jestem na tak! Przede wszystkim ma dla mnie znaczenie, że dojeżdżam do pętli i mogę sobie nalać zimną i świeżą – opowiada Mateusz Cebula, kierowca autobusu MPK. Do tej pory brałem z dyspozytorni półtoralitrówkę i sączyłem w trasie… taką ciepłą, wygazowaną. A jak się skończyła… wyjścia nie było. Teraz na pętli dopełniam butelkę. Super!
Więcej o wrocławskiej kranówce na stronie: www.pijkranowke.pl. Znajdują się tam podstawowe informacje na temat produkowanej przez MPWiK wody.
Poprzez: MPK Wrocław
A kiedy znikną plastikowe słomki, przez które codziennie kierowcy muszą dmuchać by sprawdzić trzeźwość, są różne ekologiczne – wystarczą papierowe do jednego dmuchnięcia.