Kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie zatrzymanemu przez milickich funkcjonariuszy, który kierując motorowerem, próbował uciec przed policyjnym radiowozem.
W jednej z miejscowości w gminie Milicz policjanci ruchu drogowego kontrolowali prędkość przemieszczających się pojazdów. W pewnym momencie funkcjonariusze zauważyli jadącego w ich kierunku motorowerzystę, który rozpoczął manewr skrętu w lewo w drogę, gdzie znajdowali się mundurowi. Gdy mężczyzna spostrzegł umundurowanych policjantów nagle zmienił kierunek jazdy, pośpiesznie oddalając się od funkcjonariuszy. Mundurowi doskonale wiedzieli, że takie zachowanie kierującego świadczy o tym, że mężczyzna ma coś na sumieniu, dlatego ruszyli za nim, aby zatrzymać go do kontroli.
Uciekinier nie reagował na polecenie do zatrzymania wydawane przez policjantów, przyspieszył i próbował zgubić jadących za nim funkcjonariuszy, skręcając w polną drogę. Po przejechaniu kilkuset metrów jego ucieczka zakończyła się – został zatrzymany na leśnej drodze w pobliżu Słączna. Motorowerem marki Dafier kierował 60-letni mieszkaniec jednej z okolicznych wiosek. Szybko okazało się, dlaczego mężczyzna tak bardzo chciał uniknąć kontaktu z policjantami – otóż przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie ponad 0,7 promila alkoholu. W związku z tym policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę motorowerem, który został przekazany osobie przez niego wskazanej. Następnie zatrzymany uciekinier został przewieziony do Komendy Powiatowej Policji w Miliczu, gdzie wykonano z jego udziałem dalsze czynności. Sprawa znajdzie swój finał w milickim sądzie, gdzie 60-latek odpowie za popełnione przestępstwa drogowe.
Oszustwo pod legendą. Uwaga na fałszywych doradców inwestycyjnych.
Wrocławscy policjanci prowadzą postępowanie w sprawie oszustwa popełnionego metodą na „doradcę inwestycyjnego”. Jak wynika z akt śledztwa z 76-letnim mieszkańcem Wrocławia skontaktował się mężczyzna, który podał się za doradcę inwestycyjnego. W trakcie rozmowy oszust nakłonił 76-latka, pod obietnicą wysokich zysków do zainstalowania na swoim komputerze aplikacji, która miała pomóc w inwestowaniu. Tym razem oszust osiągnął zamierzony cel, gdyż jak ustalono, poprzez zainstalowaną aplikację w imieniu seniora zaciągnął kredyt w banku w kwocie 100 tysięcy złotych, a następnie dokonał wypłaty oszczędności w kwocie 74 tysięcy złotych.
- Bardzo popularną metodą przestępców stał się phishing – przy tego rodzaju oszustwach sprawca posługując się ogólnie dostępnymi usługami internetowymi zmierza do wprowadzenia ofiary w błąd i wyłudzenia wrażliwych danych osobowych lub finansowych, tj. numer karty kredytowej, hasła, loginy, numery PIN. Dane, które pozwalają przejąć posiadane pieniądze lub przejąć wirtualną tożsamość, co pośrednio może prowadzić też do utraty pieniędzy, a także może narazić ofiarę na utratę dobrego imienia. Aby zmylić odbiorców, wykorzystują logo organizacji, instytucji czy podmiotu oraz imitują styl i szatę graficzną jej korespondencji. Wiadomość zwykle sugeruje użytkownikowi, aby kliknął odsyłacz w celu wprowadzenia swoich informacji osobistych.
- Kolejną dość popularną metodą jest spoofing. Czujność potencjalnych ofiar zostaje uśpiona w momencie, kiedy na ekranie telefonu wyświetla się nazwa znanego i popularnego banku lub firmy inwestycyjnej. Obecne rozwiązania umożliwiają przestępcom podszywanie się praktycznie pod każdą osobę. Wykorzystane w tym przypadku technologie pozwalają na to, że dzwoniący może wprowadzić numer i opis, który wyświetli się jako połączenie przychodzące. Nowoczesne technologie wykorzystywane przez oszustów umożliwiają wyświetlanie na telefonie numeru Policji lub innej instytucji jako numeru dzwoniącego.
Osoba, która stała się ofiarą oszustwa ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce Policji lub w prokuraturze. Ze względu na możliwość utraty lub zniszczenia danych informatycznych zawiadomienie o popełnieniu tego typu przestępstwa, należy złożyć możliwie w jak najkrótszym czasie od momentu jego popełnienia. Zwiększa to szanse na zabezpieczenie kompletnego materiału dowodowego i ustalenie sprawcy.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl