Lekki Motocykl Elektryczny LEM Thunder v2 – skonstruowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej – wystartował w międzynarodowych zawodach w Barcelonie. W swojej klasie zajął drugie miejsce, jednocześnie wygrywając najtrudniejszą część rywalizacji – wymagający wyścig endurance. To przykład kolejnego sukcesu studentów, ale i całej uczelni. Politechnika Wrocławska jest bowiem tyglem wynalazczości i patentów.
Studenci z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych startują w SmartMoto Challenge w Barcelonie od sześciu lat. Mają na koncie dwa zwycięstwa, ale też kilka razy stanęli na podium, są więc w czołówce uczestników tej imprezy. Tegoroczna rywalizacja dotyczyła motocykli przystosowanych do jazdy w warunkach terenowych. Na starcie pojawiły się ekipy m.in. z Polski, Hiszpanii i Rosji. Barw wrocławskiej uczelni bronił LEM Thunder v2, który walczył w kategorii maszyn o mocy do 30 kW. W Barcelonie pojawił się z wyjątkowym numerem: „71”, który nawiązuje do telefonicznego numeru kierunkowego do Wrocławia.
Pojazd skonstruowany przez studentów z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych w porównaniu z ubiegłorocznym modelem został m.in. wzbogacony o wytrzymałą ramę ze stali chromowo-molibdenowej oraz nową baterię. Jury uhonorowało politechniczny motocykl za najlepszy design. Nad designem LEM-a pracowaliśmy bez pomocy z zewnątrz. Ostateczny wygląd nasz motocykl zawdzięcza studentce Wydziału Architektury Natalii Wojtaś – mówi lider projektu LEM Jerzy Ciesiołkiewicz.
Podczas wyścigu endurance należało przejechać, w jak najkrótszym czasie, 20 okrążeń na trudnym torze w Castelloli. LEM Thunder okazał się bezkonkurencyjny. Był to niezwykle trudny sprawdzian wytrzymałości mechanicznej naszej konstrukcji, a także możliwości napędu elektrycznego: baterii, sterowników oraz silnika. Zdaliśmy go na ocenę celującą, bo udało się nam wręcz zdeklasować przeciwników – wylicza Marta Zarzeczna z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i zmotywowani do dalszej pracy. Cały rok pracy, projektowania, konstruowania i nieprzespanych nocy w garażu przyniósł wymarzone wyniki – podsumowuje tegoroczny start w Hiszpanii Marta Zarzeczna.
LEM Thunder wrócił do Wrocławia z czterema nagrodami. Studenci Politechniki Wrocławskiej w klasyfikacji generalnej całych zdobyli srebrny medal, ustępując jedynie ekipie z rosyjskiego RUDN University. Uplasowali się też na drugim miejscach w klasyfikacjach konkurencji dynamicznych i statycznych.
Politechnika Wrocławska pod względem liczbę patentów przyznanych przez Urząd Patentowy RP jest w gronie najskuteczniejszych uczelni w Polsce. Tylko w ubiegłym roku udało się zarejestrować 94 nowe obiekty patentowe. Jeszcze dynamiczniej prezentuje się statystyka wynalazczości. W ostatnich pięciu latach zgłoszonych zostało na uczelni prawie 500 wynalazków. Jak mówi Anna Szczypka z Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej 200 nich wskazano jako projekty mogące mieć charakter komercyjny, 50 już trafiło w obieg gospodarczy poprzez sprzedaż lub licencję.
Poprzez: pwr.edu.pl