Wrocław nagrodzony za najlepszą iluminację w Polsce

Fot. LUG Light Factory.

Wrocław zdobył główną nagrodę za iluminację Mostów Uniwersyteckich w ogólnopolskim konkursie na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto 2025. Wyróżnienie wręczono podczas 33. Międzynarodowych Targów Światło 2026 w Warszawie.

Nowe oświetlenie było jednym z elementów zakończonego w ubiegłym roku remontu Mostów Uniwersyteckich. Oprócz wymiany wyeksploatowanej instalacji przeprawy zyskały nowoczesną iluminację. Dodatkowo podświetlono plac z pomnikiem Powodzianki, porządkując wizualnie całą przestrzeń.

Zamontowano 78 opraw w technologii RGBW, które pozwalają tworzyć ponad 50 scen świetlnych. Jednocześnie o 65% zmniejszyło się zużycie energii. System sterowania DMX umożliwia zmianę kolorystyki w zależności od okazji – od świąt państwowych po miejskie wydarzenia i rocznice.

Nagrodzony projekt jest wspólnym dziełem miasta oraz polskich producentów: LUG Light Factory, która przygotowała koncepcję i wykonanie, oraz PXM Marek Żupnik.

To kolejne ogólnopolskie wyróżnienie dla stolicy Dolnego Śląska w tej dziedzinie — Wrocław sięgał już po główne nagrody w tym samym konkursie w 2008 roku za iluminację świąteczną oraz oświetlenie Mostów Uniwersyteckich, Teatru Lalek, głównego budynku Uniwersytetu i domu Steffensa. W 2012 roku zdobył natomiast główne trofeum za aranżację oświetlenie obejmujące Park Staromiejski, Oś Grunwaldzką i ulicę Graniczną.

 

Pokaż komentarze (0) Ukryj komentarze (0)
guest

0 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

Dołącz do newslettera!

Co słychać we Wrocławiu? Sprawdź pierwszy. Nie przegap tego, o czym mówi miasto

Zapisując się, akceptujesz nasz Regulamin oraz Politykę prywatności. Twoje dane będą przetwarzane wyłącznie w celu wysyłki newslettera.