Technologia może zdziałać wiele w służbie społeczeństwu i zrównoważonemu rozwojowi, dlatego też samorząd Wrocławia w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców rozpoczyna zdalne monitorowanie parametrów czystości wody w Odrze.
Rosnąca świadomość społeczeństwa na temat wpływu środowiska na jakość naszego życia sprawia, że tematy takie jak choćby zanieczyszczenie wody stają się coraz bardziej istotne dla wielu z nas. Wprowadzenie rozwiązania jakim jest zdalne monitorowanie parametrów czystości wody w Odrze ma na celu zapobieganie takim sytuacjom w przyszłości.
Stały monitoring parametrów wody, takich jak zawiesina, tlen rozpuszczony, przewodność, pH, temperatura, azotany i chlorki, pozwoli na szybkie wykrywanie niepokojących zmian w jakości wody. Dzięki temu możliwe będzie podjęcie natychmiastowych działań zapobiegawczych, zanim dojdzie do degradacji środowiska wodnego. W 2023 r. podczas Dni Odry zwodowano w okolicy Bulwaru Lecha i Marii Kaczyńskich wodną bojkę analityczną. Urządzenie wraz z towarzyszącą mu aplikacją było testowane ponad 3 miesiące.
Zdalne i dostarczane w czasie rzeczywistym kluczowe informacje o stanie wody w rzece pomogły służbom miejskim na bieżąco monitorować jej stan. Dodatkowo w ramach projektu badawczego dane zbierane przez urządzenie były porównywane z danymi dostarczonymi do Miasta z laboratoriów pobierających próbki z Odry. Wyniki pomiarowe z obydwu źródeł były tożsame – wyjaśnia dyrektor ds. SmartCity w Urzędzie Miasta Wrocław Robert Bednarski.
W ramach projektu wdrożeniowego od 25 lipca 2024 r. wodne bojki analityczne będą badają parametry czystości wody w dwóch miejscach na Odrze, co przyczyni się do jeszcze dokładniejszej analizy dostarczanych danych i do skuteczniejszej reakcji w przypadku zagrożenia kolejną klęską ekologiczną.
Nasze zaawansowane bojki analityczne pozwalają na bieżąco monitorować kluczowe parametry jakości wody, co jest niezbędne do szybkiego reagowania na wszelkie zagrożenia. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii IoT możemy dostarczać dane w czasie rzeczywistym, co znacząco zwiększa efektywność działań prewencyjnych i ochronnych – powiedział dyrektor sprzedaży rynku Smart City & IoT T-Mobile Business Solutions Piotr Biały.
Przez pierwszy tydzień bojki były kalibrowane. Dane z nich co godzinę w czasie rzeczywistym trafiają na specjalną platformę zliczeniową. Następnie mają być udostępniane wrocławiankom i wrocławianom na portalu Wroclaw.pl. Wszystkie wskaźniki będą prezentowane na łatwej do zrozumienia kolorowej skali. Dzięki temu każdy będzie mógł na bieżąco sprawdzić poziom zasolenia, pH, czy natlenienie wody.
Wrocław to nie tylko miasto spotkań, to także miasto stu mostów. Dla jego mieszkańców woda zawsze była bardzo istotną częścią życia. A dziś, jej jakość jest jeszcze ważniejsza, dlatego Wrocław rozwijający się w kierunku idei Smart City postawił na innowacyjne rozwiązanie jakim jest zdalne monitorowanie parametrów czystości wody w Odrze – podkreśla prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.