Od lutego br. mieszkańcy Wrocławia mogą korzystać z programu dotacyjnego „ZŁAP DESZCZ”, który ma zachęcać do efektywnego gospodarowania wodą opadową na terenie swojej posesji, czyli np. założenia ogrodu deszczowego czy zbudowania podziemnego zbiornika na deszczówkę.

Wrocławianie wykazali duże zainteresowanie programem i proekologiczną postawę. W niewiele ponad miesiąc do Biura Wody i Energii Urzędu Miejskiego wpłynęło 145 wniosków, co… wyczerpało półmilionowy budżet tegorocznej edycji programu.

Przy tej okazji warto wspomnieć o poradniku przygotowanym przez specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego. „Katalog dobrych praktyk, zasady zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi na obszarze zabudowanym” przedstawia możliwości zagospodarowania wód opadowych w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, obiektach usługowych i sportowych oraz na terenach rekreacyjnych. Można go pobrać za darmo ze strony: www.slideshare.net/Wroclaw/katalog-dobrychpraktykzlapdeszcz

Opracowanie składa się z części opisowej oraz 16 tzw. kart rozwiązań. W części opisowej znajdują się informacje o:

  • rozpoznawaniu warunków gruntowych na działce,
  • sposobie wyliczenia wielkości opadu na działce,
  • wyborze sposobu zagospodarowania wód opadowych i roztopowych,
  • propozycjach roślin do nasadzeń.

Każda karta składa się z części opisowej oraz graficznej ze zdjęciami ukazującymi schematy rozwiązań, można znaleźć następujące informacje:

  • opis danego rozwiązania ze wskazaniem wariantów rozwiązań,
  • korzyści i ograniczenia każdego z wariantów,
  • niezbędne materiały potrzebnych do realizacji.

Pamiętajmy, że woda jest jedną z najważniejszych substancji na Ziemi, jest niezbędna do życia. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że z wodą mamy do czynienia praktycznie na każdym kroku. Towarzyszy nam w naszych codziennych zajęciach.

W Jelczu-Laskowicach od dzisiaj zawieszają produkcję – Toyota podjęła decyzję w całej Europie

Poprzedni artykuł

Zdradził go skręt w lewo – dalej już nie pojechał

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.