fot. FB: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Wrocław

W piątek Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przejdzie ulicami Wrocławia. Organizatorzy są zaniepokojeni ostatnim raportem Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Wraz z uczestnikami chcą wyrazić swój sprzeciw wobec postępującego kryzysu klimatycznego.

Organizatorzy chcą zwiększyć świadomość klimatyczną wśród osób mieszkających we Wrocławiu. Podkreślają, że ze wspomnianego raportu wynika, że jest gorzej niż przewidywali jeszcze kilka lat temu — Autorzy piszą wprost: “To czerwony alarm dla ludzkości”. Nie mamy szans poradzić sobie z tym zagrożeniem, jeżeli nie zaczniemy działać #ramiewramie. Będziemy działać wspólnie lub wspólnie umierać — ostrzegają organizatorzy zgromadzenia.

Zgromadzenie rozpocznie się o 10:00 na pl. Wolności, następnie przejdzie ulicami Modrzejewskiej, Świdnicką, Swobodną, postój przy Wroclavii, później Borowską, Peronową, Kołłątaja, Piotra Skargi, pl. Dominikańskim, bł. Czesława, Św. Katarzyny na pl. Nowy Targ, Kotlarską i Kuźniczą do Rynku, gdzie nastąpi zakończenie zgromadzenia.

— Kryzys klimatyczny przejawia się zarówno zmianami klimatu, jakie obserwujemy od czasu rewolucji przemysłowej, jak i pogłębieniem niesprawiedliwości społecznych, które pogarszane są przez ekstremalne zjawiska pogodowe. Dotyka on jednak szczególnie społeczności, które już są najbardziej spychane na margines przez nasz obecny system. Przez lata w narracjach proklimatycznych dominowały suche statystyki, opisy fizycznych procesów, sprzężeń zwrotnych itd., co odbierało im ludzki wymiar. A przecież kryzys klimatyczny od samego początku ma ludzką twarz: to człowiek (choć nie każdy w równym stopniu) go wywołał i to człowiek poniesie za niego największe konsekwencje. Dlatego tak ważna jest solidarna walka o klimat, dlatego jednoczymy się ponad podziałami dla sprawiedliwości klimatycznej. Redukcje emisji i transformacje sektorów gospodarczych odbyć się muszą w sposób sprawiedliwy – nikt nie może zostać pozostawiony w tyle. Mamy jeszcze szansę – ale mamy ją tylko razem, solidarnie — piszą organizatorzy.

Organizatorzy zgłosili łącznie 750 uczestników.

Uniknąć wpadki z czerwoną latarnią ligi. Śląsk Wrocław rozpoczyna walkę w Pucharze Polski

Poprzedni artykuł

Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku — żłobek i przedszkole w Kiełczowie wygrywa prestiżowy konkurs

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.