11 młodych sokołów otrzymało obrączki, ornitologiczną i obserwacyjną. Obrączki ułatwiają dalszą ich obserwację, gdy opuszczą swoje gniazda. Aktualnie znajdują się w specjalnych wolierach zawieszonych w koronach drzew.
Na terenie Nadleśnictwa Żmigród leśnicy, przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt ”Sokół” oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu uczestniczyli w akcji obrączkowania sokoła wędrownego.
Ptaki zostały umieszczone w specjalnych wolierach. Drapieżniki spędzą w nowym domu zawieszonym w koronach drzew około 10 dni i będą karmione przez przyrodników. Służy to przyzwyczajeniu ich do tego miejsca. Następnie gniazda zostaną otwarte, gdy ptaki będą gotowe do pierwszego lotu. Potem jeszcze przez co najmniej miesiąc będą dokarmiane.
Mamy nadzieję, że ptaki zadomowią się na stałe w naszym regionie i co roku będą lęgi – komentuje akcję Bartłomiej Wiązowski zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
Również pisklaki, które wykluły się w tym roku otrzymały obrączki. Trzy młode samczyki i jedna samiczka to potomstwo Zdenki i Borka, sokołów reintrodukowanych na terenie Nadleśnictwa Żmigród.
Dzięki nieustannym staraniom przyrodników i pasjonatów sokolnictwa udaje się odbudowywać jego populację w naszym regionie. W ostatnich latach projekt zaczyna przynosić pierwsze sukcesy. W tym roku leśnicy mają aż cztery powody do radości. W poprzednich dwóch latach wykluło się 12 młodych – dodaje Bartłomiej Wiązowski.
Nadrzewna populacja europejska tego drapieżnika całkowicie wyginęła w latach 60-tych, m.in. z powodu zatrucia środowiska szkodliwą chemią. Na Dolnym Śląsku powoli udaje się odtworzyć gatunek dzięki współpracy WFOŚiGW we Wrocławiu i Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Od 2010 r. wypuszczono w naszym regionie ponad 260 sztuk tych skrzydlatych drapieżników. Łączna wartość udzielonej w tym roku dotacji z WFOŚiGW we Wrocławiu na reintrodukcję skrzydlatych drapieżników wyniosła ponad 100 tys. zł.