Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące zmian w kanonie lektur szkolnych na wszystkich etapach edukacji. Nie będzie już m.in. II części „Mitologii” Jana Parandowskiego, „Stowarzyszenia Umarłych Poetów” Nancy H. Kleinbaum czy wierszy Marcina Świetlickiego. W szkołach ponadpodstawowych będzie więcej o Janie Pawle II i kardynale Stefanie Wyszyńskim. Dodano również „Władcę Pierścieni. Drużyna Pierścienia” Johna R. R. Tolkiena. Zmiany wchodzą w życie 1 września.
Zmiany w spisie lektur zwykle wywołują kontrowersję. Nowy kanon lektur szkolnych będzie obowiązywał od 1 września br. na wszystkich etapach kształcenia, tj. w klasach I-III szkoły podstawowej, w klasach IV-VI oraz VII i VIII szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych.
Kuratorium Oświaty przedstawiło nam swoje stanowisko. – Minister zasięgnął do grona ekspertów, którzy podjęli takie decyzje. To nie jest rewolucja, większość zmian dotyczy lektur nieobowiązkowych. Ja przyjemnie patrzę na te korekty, nie ma tam nic kontrowersyjnego – twierdzi Dolnośląski Kurator Oświaty, Roman Kowalczyk.
Odmienne zdanie na ten temat reprezentuje Związek Nauczycielstwa Polskiego – Nie jest to do końca w porządku, te zmiany są nastawione na wychowanie chrześcijańskie, o którym mówi minister – komentuje Mirosława Chodubska, Prezes Okręgu Dolnośląskiego ZNP.
Dowiedzieliśmy się również, co na ten temat sądzi nauczycielka języka polskiego. – Od lat środowisko nauczycieli pomijane jest w rozmowach na temat list lektur. „Zapiski więzienne” kardynała Wyszyńskiego omawiałam we fragmentach już wcześniej, książki Jana Pawła II są dla uczniów trudne w odbiorze, a ich liczba wyraźnie wiąże się ze specjalizacją pana ministra. Szkoła już dawno powinna być uwolniona od politycznych wpływów, bo to jej nie służy. Każdy kolejny minister modyfikuje listę lektur. Mądry nauczyciel potrafi się w tym odnaleźć. Nawet najlepsza lista lektur nie pomoże, kiedy brakuje zaangażowania ze strony nauczyciela lub ucznia – mówi Beata Sikorska, polonistka z I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie.
Wszystkie zmiany w wykazie lektur znajdziecie TUTAJ