Zapraszamy na ósmą odsłonę naszego cyklu publicystycznego Miniaturowi Patroni Wrocławia w którym przybliżamy sylwetki uroczych krasnali zdobiących od lat ulice stolicy Dolnego Śląska. W dzisiejszym tekście wspinamy się na wyżyny ludz.. krasnalich możliwości – wraz z ekipą Alpinków!
Choć Wrocław nie należy do miast górskich, to malownicze szczyty Sudetów są bardzo blisko stolicy Dolnego Śląska. Nie dziwi zatem, że w całym województwie nie brakuje fanów górskich szlaków i mało kto nie słyszał w tych rejonach o Śnieżce. Z naszego miasta pochodzi też wielu alpinistów i himalaistów – wystarczy wspomnieć legendarną Wandę Rutkiewicz, która choć we Wrocławiu się nie urodziła, to koleje losu poprowadziły ją do miasta stu mostów, gdzie skończyła liceum, a następnie studiowała na Politechnice Wrocławskiej.
Jako trzecia na świecie i pierwsza w Europie kobieta stanęła na Mount Evereście. Była także pierwszą w historii kobietą, która zdobyła K2, a wpis na ten temat znajduje się nawet w Księdze rekordów Guinnessa. Zginęła podczas jednej z wypraw górskich, gdy zdobywała Kanczendzongę. Wanda Rutkiewicz pomimo braku sprzętu biwakowego zdecydowała się przeczekać noc na wysokości 8200 metrów i kontynuować wejście na szczyt następnego dnia. Jej ciało nigdy nie zostało odnalezione.
Kamień upamiętniający słynną alpinistkę i himalaistkę można obejrzeć przy wejściu do II Liceum Ogólnokształcącego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Wspominam o niej nieprzypadkowo.

Wykonana przez Tomasza Moczka rzeźba przedstawiająca wspinających się krasnali zdobi ulicę Strzegomską w okolicach Wrocławskiego Parku Biznesu. Głazek, Zarembek i Rutek, czyli imiona tych sympatycznych krasnali nawiązują do wybitnych wspinaczy, do których należała również Wanda Rutkowska – reprezentuje ją krasnal Rutek.
Kazimierz Głazek to polski matematyk, taternik, alpinista i himalaista, który spędził sporą część swojego życia we Wrocławiu, między innymi zdobywając wykształcenie matematyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako jego największe osiągnięcie w przygodzie z górami wymienia się podróż z 1975 do Karakorum. Zdobył wtedy wraz z ekipą dziewiczy szczyt ośmiotysięczny – Broad Peak Middle (Central), drugi co do wysokości i wybitności wierzchołek masywu Broad Peak. Była to też tragiczna w skutkach wyprawa, podczas której w wyniku załamania pogody życie stracili jego koledzy – Marek Kęsicki, Bohdan Nowaczyk i Andrzej Sikorski. Był to pierwszy w historii ośmiotysięczny wierzchołek zdobyty przez Polaków i krótkotrwały polski rekord wysokości uzyskany na szczycie. Po śmierci został pochowany na cmentarzu na wrocławskich Marszowicach.

Zarembek jest natomiast rzeźbą upamiętniającą Stanisława Krystyna Zarembę – polskiego matematyka, taternika i alpinistę. W czasach II Wojny Światowej służył w Armii Andersa. W latach 1925-1927 był czynnym taternikiem i prawdziwym pionierem tatrzańskich szlaków. W swoim dorobku ma odkrycie nowych tras na między innymi: Mały Kozi Wierch, Wielicki Szczyt, Żabią Turnię Mięguszowiecką, Mięguszowiecki Szczyt, Durny Szczyt. W sezonie zimowym wchodził na Hruby Wierch, Zadni Kościelec i Jaworowy Szczyt. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i wiele lat wykładał na różnych uczelniach, między innymi w Anglii, Tadżykistanie, USA, Kanadzie i Walii, gdzie ostatecznie osiadł i dożył później starości.
Krasnale Alpinki wspinają się na kolejny szczyt w okolicach ulicy Strzegomskiej 48a, niedaleko Wrocławskiego Parku Biznesu. Jeżeli chcielibyście wesprzeć dzielną ekipę malutkich alpinistów, to możecie ich spotkać właśnie tam.
Cykl tekstów Miniaturowi Patroni Wrocławia pojawia się w soboty o godzinie 8:00, aby urozmaicić naszym czytelnikom podróż przez Wrocław. Zachęcamy też do przeczytania pozostałych tekstów z cyklu.
Przypominamy również, że Miasto Wrocław zachęca wszystkich chętnych do zgłaszania własnych pomysłów na nowe krasnale – w tym celu wystarczy znaleźć dogodne miejsce na jego nowy dom, uzyskać zgodę właściciela terenu, znaleźć wykonawcę projektu i gotowe! Szczegóły dostępne są pod tym adresem internetowym. Listę uznanych artystów i rzemieślników specjalizujących się w wytwarzaniu figurek można znaleźć na visitwroclaw.eu.
Zbiór bajek i opowieści związanych z tymi uroczymi przyjaciółmi miasta został również wykonany w formie audiobooka dostępnego za darmo na Spotify! Autorkami Krasnalkowych opowieści są Marta Miniewicz i Sonia Mozel, a w roli lektora wystąpił znany polski aktor – Artur Barciś!