Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu otrzymał dofinansowanie unijne w wysokości 1 miliona euro na nowoczesne badania związane z diagnostyką raka prostaty. Ośrodek stanie się jedynym w Polsce i największym w Europie centrum pilotażowym w zakresie tego rodzaju nowotworów. To ogromne wyróżnienie dla wrocławskiego szpitala.
Rak prostaty jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci mężczyzn z powodów nowotworowych w północnej i zachodniej Europie. To także najczęściej występujący rodzaj choroby nowotworowej wśród męskiej części populacji. Co roku około 350 tysięcy Europejczyków otrzymuje tę przykrą diagnozę. Ministerstwo Zdrowia regularnie przypomina o tym, jak istotne jest profilaktyczne sprawdzanie prostaty, aby wykrywać ewentualne zmiany i szybko na nie zareagować.
Plan Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii zakłada rekrutację grupy 3500 Dolnoślązaków do eksperymentalnego programu skriningowego. Celem projektu jest przetestowanie nowego algorytmu wczesnego wykrywania zmian nowotworowych w badaniach przesiewowych i docelowo zmniejszenie śmiertelności idącej w parze z rakiem stercza. Unijny program, w którym bierze udzial DCOPiH kosztować będzie około 10 milionów euro, a wrocławska placówka otrzymała najwyższe dofinansowanie wynoszące blisko 1 milion euro. Ważne jest także ograniczenie nadwykrywalności choroby.
– Nie każdy rak prostaty musi być leczony. Część osób wystarczy obserwować, a z tym nowotworem można żyć kilkadziesiąt lat. Leczenie onkologiczne może mieć swoje powikłania, takie jak zaburzenia erekcji, nietrzymanie moczu czy następstwa po radioterapii – mówi dr Krzysztof Tupikowski, który jest kierownikiem Centrum Nowotworów Urologicznych w DCOPiH.
Nowoczesne narzędzia mają pomóc przyspieszyć i usprawnić proces diagnostyczny i w tym celu Komisja Europejska stworzyła projekt PRAISE-U – Smart Early Detection of Prostate Cancer. Został on podzielony na sześć części, a celem każdego z nich będzie zbieranie informacji, opracowanie protokołów dla programów badań przesiewowych, testowanie tych protokołów, a także ocenę i rozpowszechnianie wyników badań.
Finansowany z funduszy Komisji Europejskiej projekt będzie prowadzony przez 25 różnych instytucji z 12 krajów. Wrocławska placówka będzie odpowiedzialna za rekrutację mężczyzn w wieku 50-69 lat, a wyniki badań posłużą do napisania rekomendacji dotyczącej metodologii ich prowadzenia w zakresie diagnostyki przesiewowej nowotworu prostaty. Unijny projekt będzie również spójny z Narodową Strategią Onkologiczną przyjętą na lata 2020-2030, która zakłada rozpoczęcie monitorowanie raka stercza w Polsce od przyszłego roku.
Komentowane 1