Zróżnicowana gospodarka, współpraca globalnych korporacji i silnych polskich przedsiębiorstw, rozwinięta infrastruktura i doskonale wykształceni mieszkańcy. To atuty Dolnego Śląska. Jak będzie rozwijać się region w kolejnych latach? Czy uda się zachować konkurencyjność?
Za nami II edycja konferencji „Dolny Śląsk. Mikrokosmos Inwestycji”, organizowanej przez Dolnośląski Fundusz Rozwoju. Dolny Śląsk może pochwalić się ogromnym potencjałem gospodarczym, o którym świadczy większość wskaźników i szereg przedsięwzięć realizowanych w tej części kraju. O tym, że region nie ma kompleksów i nie boi się wyzwań przypomniał już na wstępie marszałek województwa dolnośląskiego witając uczestników II edycji konferencji „Dolny Śląsk. Mikrokosmos Inwestycji”.
Uczestnicy pierwszego panelu dyskutowali m.in. o zmieniającym się modelu gospodarczym Europy. Skończył się stary świat i stary porządek – nie miał wątpliwości założyciel i główny akcjonariusz grupy Selena Krzysztof Domarecki. Jako kluczowe wyzwania w obszarze dalszego rozwoju wskazał koszty energii i przeregulowanie unijnej gospodarki.
Także dyrektor departamentu external relations w LG Energy Solution Wrocław Yong Girl Leepodkreślił, że tania energia będzie stała za dalszym rozwojem biznesu. Marszałek województwa dolnośląskiego wskazał na inwestycje regionu w obszarze infrastruktury, które pomogą utrzymać konkurencyjność. Dolny Śląsk to infrastrukturalne serce Polski. Dokładamy teraz kolejny komponent, gospodarczy – tłumaczył otwierając dyskusję oraz część merytoryczną wydarzenia. Zwrócił przy tym uwagę, że w drodze do celu wspiera nas niezwykle rozwinięta infrastruktura. – Drogowa, kolejowa, mamy port lotniczy, który łączy nas z największymi miastami Europy. Do tego dochodzą nasi zagraniczni sąsiedzi, a rozwojowi inwestycji sprzyja wsparcie samorządu województwa – podkreślił marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz.
W panelu „Strategie rozwoju nowych technologii dla Europy, Polski, Dolnego Śląska w obliczu globalnej rywalizacji” dyskutowano o możliwych scenariuszach rozwoju nie tylko gospodarki regionu, ale również szerzej – Polski i Unii Europejskiej. Dolny Śląsk nie bez przyczyny nazywany jest polską Doliną Krzemową. Jesteśmy liderem, jeżeli chodzi o liczbę zarejestrowanych start-upów w Polsce. Swoją działalność ulokowały u nas także globalne firmy, jak Amazon, Google, Nokia, LG czy Mercedes. Nasz region jest niezwykle atrakcyjny inwestycyjnie, dysponujemy wykwalifikowaną kadrą, ekspertami w swoich dziedzinach, którzy potrafią sprawnie obsłużyć potencjalnych inwestorów – mówił członek zarządu województwa dolnośląskiego Michał Rado i dodał, że władze regionu prowadzą też pionierski projekt Going Global, dzięki któremu zabierają przedsiębiorców z Dolnego Śląska na największe imprezy targowe świata. Stwarza to dodatkowe szanse na nawiązywanie relacji biznesowych. Jednym z ostatnich przykładów był np. udział w największych targach technologicznych świata Gitex w Dubaju.
Druga odsłona konferencji zgromadziła wielu ciekawych gości i była pełna interesujących dyskusji oraz wniosków. Cieszymy się, że wydarzenie na stałe wpisało się też w nasz kalendarz. Już teraz zapraszamy państwa na kolejne edycje w przyszłym roku i w latach kolejnych – zapowiedział prezes Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju Robert Koszut, odnosząc się do tematyki paneli dyskusyjnych i kuluarowych rozmów prowadzonych zarówno w trakcie części oficjalnej, jak i wieczornej. Natomiast wiceprezes zarządu ds. finansowych KGHM Piotr Krzyżewski szerzej omówił temat wyzwań stojących w ramach globalnych łańcuchów dostaw. W dyskusji głos zabrali także prezes DFR Inwestycyjny Krzysztof Górka, który przypomniał, że historycznie gospodarka Dolnego Śląska oparta była na trzech sektorach: automotive, centra usług wspólnych oraz AGD i RTV. Wskazał jednocześnie na dynamicznie rozwijającą się branżę IT, sektor kosmiczny oraz technologie dual use. Podobnego zdania był partner zarządzający bValue Maciek Balsewicz, który zaznaczył, by nie rozpaczać po decyzji Intela o rezygnacji z budowy fabryki pod Wrocławiem. Zasugerował, by podobne środki zainwestować w rozwój firm wywodzących się z regionu.
Trzeci panel, poświęcony ewolucji polskiego sektora finansowego 15 lat po globalnym kryzysie, stał się okazją do analizy zmian w kontekście finansowania inwestycji. Dyskutowali partner zarządzający w funduszu private equity 21Concordia Dawid Sukacz, prezes Skarbiec Holding i Skarbiec TFI Piotr Szulec oraz partner zarządzający Avallon MBO Tomasz Stamirowski. W dyskusji o inwestycjach w sektorze energetycznym członek zarządu Solare Energy Mateusz Kania zwrócił uwagę na sukces pierwszego etapu transformacji energetycznej, jakim był rozwój rynku paneli fotowoltaicznych. Robert Koszut zauważył, że optymalny miks energetyczny dla Dolnego Śląska dopiero się wykuwa. Zapowiedział, że DFR w 2025 r. planuje zrealizować projekt pożyczek ekologicznych. Odbyła się również debata o sektorze nieruchomości, który w kolejnym roku czekają dalsze wzrosty. Dyskutowali Krzysztof Dziubiński z Sund & Snow Development, Tomasz Ślęzak z Atlas Ward Polska, Michał Zawisza z ZPI Family Office oraz wiceprezes Portu Lotniczego we Wrocławiu Cezary Pacamaj.
Na zakończenie konferencji, o finansowaniu inwestycji – w kontekście rozwoju warszawskiej giełdy i funduszy venture capital – rozmawiali: prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Jarosław Dominiak, prezes Innervalue Wojciech Iwaniuk, prezes Scanway S.A. Jędrzej Kowalewski oraz partner w Navigator Capital Dariusz Tenderenda. W trakcie drugiej edycji konferencji po raz pierwszy zostały również wręczone nagrody „Supernova Silesiae”. Laureatami zostali: KRUK S.A. (w kategorii Rynek Giełdowy), TIM S.A. (Rynek pozagiełdowy), BaseLinker Polska (Wschodzące gwiazdy sektora MŚP) i 3M (Inwestycja zagraniczna na Dolnym Śląsku).
Unikalny charakter tegorocznej odsłony konferencji podkreśliła m.in. poruszana w jej trakcie tematyka. Do wszystkich nas dociera, że Europa będzie mierzyła się z ogromnymi wyzwaniami. Stąd podtytuł tegorocznej edycji – „Stary kontynent w nowej rzeczywistości – zaznaczył prezes DFR Inwestycyjny Krzysztof Górka.
- Partnerami merytorycznymi tegorocznej odsłony wydarzenia byli DFR Inwestycyjny oraz Kulczyk Investments. Wśród partnerów regionalnych znaleźli się natomiast Koleje Dolnośląskie, Port Lotniczy Wrocław, Grupa Wróbel-Mercedes-Benz, Uniwersytet Ekonomiczny, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Wałbrzyska SSE „INVEST-PARK”, Dolnośląskie, Produkty Regionalne. Pozostałymi partnerami byli też Santander Bank oraz Polska Grupa Energetyczna.
Poprzez: kplus.agency