Ponowne przemyślenie relacji człowieka z naturą jest teraz jednym z najważniejszych tematów czy wyzwań dla sztuki, zwłaszcza dla sztuki wspólnotowej, jaką jest teatr – mówi reżyserka spektaklu Weronika Szczawińska i dodaje: zrobiliśmy we Wrocławskim Teatrze Współczesnym przedstawienie.

„Miejski ptasiarz”, zainspirowane takim fenomenem, jakim jest amatorskie obserwowanie ptaków. Dla mnie te tematy naturalne, w tym przypadku – ptasiarskie, mają taką właśnie część osobistą i społeczną. Każdy z nas ma jakąś relacje z naturą, tylko o tym nie wie, a teraz jednak najważniejszym horyzontem, który wyznacza kontekst naszego życia, jest katastrofa klimatyczna i musimy się z tym mierzyć – zauważa Szczawińska, która wespół z Piotrem Wawerem juniorem jest również autorką scenariusza premierowej sztuki, i wyjaśnia jej genezę: Ta historia osobista zaczęła się dla mnie bardzo niedawno, w wyniku pewnych okoliczności życiowych, jakimi było przechodzenie dosyć poważnego leczenia. Zaczęłam odczuwać taką nieuchronną potrzebę „wyspokojenia” swoich myśli czy znalezienia jakby innego miejsca na świecie niż jeżdżenie od teatru do teatru i produkowanie spektakli i wtedy w jakiś sposób zwróciłam się ku naturze – i co może zabrzmieć supernaiwnie, ale taka jest prawda – ku naturze miejskiej. Natomiast w dalszej kolejności zaczęłam zwracać uwagę na ptaki w mieście.

Spektakl „Miejski ptasiarz” – sobota – 25 września 2020 – godz. 19:00 / niedziela – 26 września 2020 – godz. 18:00 – Wrocławski Teatr Współczesny – Wrocław

 

Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury – zaplanuj swój kulturalny kalendarz

Poprzedni artykuł

„Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze” – piękna polszczyzna i odtrutka na hałaśliwe produkcje telewizyjne

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.