W renesansowych i barokowych murach zaklęte są tajemnice ponad 700-letniej historii. Na tych ziemiach najbardziej widoczne były działania husytów i raubitterów, rycerzy-rozbójników. To właśnie tutaj zatrzymał się Jan III Sobieski po sukcesie odsieczy wiedeńskiej. Mowa o Zamku w Międzylesiu – to kolejne #MiejsceKultury Dolnego Śląska z naszego cyklu.
Zamek lokalizowany jest w miejscowości na obszarze historycznej ziemi kłodzkiej, nad Nysą Kłodzką. Pierwsze wzmianki na temat grodu obronnego dzisiejszego miasta sięgają 2 poł. IX wieku. Historycy opierają się również na praskim dokumencie z 1294 roku, na mocy którego król Czech Wacław II przekazał dobra międzyleskie oraz miasto klasztorowi Cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego. Zakonnicy sprzedali miasto na przełomie roku 1315 i 1316 przedstawicielowi rycerskiego rodu von Glaubitz, który doprowadził do jego dynamicznego rozwoju. Zamek został jednak zniszczony podczas wojen husyckich.
Kompleks zamkowo-pałacowy w Międzylesiu składa się z trzech skrzydeł: średniowieczno-renesansowego zamku oraz dwóch barokowych skrzydeł pałacowych.

W latach 1580-90 rodzina Tschirnhausów w miejscu zamku wzniosła renesansowy dwór przez dołączenie częściowo zachowanej wieży pierwotnego zamku. W latach 1614-22 dobudowano następne dwa skrzydła – południowe i wschodnie. Z tej epoki pochodzi także brama wjazdowa ze zdobionym portalem, zawierającym na fryzie heraldycznym herby rodów szlacheckich oraz fragmenty dekoracji na elewacjach zewnętrznych budynku.

W XVII wieku Zamek w Międzylesiu został dwukrotnie uszkodzony – w wyniku wojny trzydziestoletniej, a potem wskutek pożaru miasta.

W latach 1686-95, na które przypada czas panowania Althannów, dwór rozszerzono o nową część w stylu barokowym, na wzór projektu włoskiego architekta Jakoba Carovy. Obiekt został powiększony o dwa skrzydła i mur, zamykający nowo powstały dziedziniec.

XIX wiek to czas restauracji zamku. Co ciekawe, budowla po zakończeniu II wojny światowej pozostała w stanie praktycznie nieuszkodzonym. W następnych latach służył m.in. jako ośrodek wczasowy i kolonijny. W 1974 roku kompleks zamkowy znów ucierpiał w wyniku pożaru.
W średniowieczu Zamek w Międzylesiu służył rycerzom jako punkt startowy wypraw na czeskie miasta, dziś ta wyjątkowa lokalizacja cieszy się dużą popularnością wśród pasjonatów aktywnej turystyki.
Opracowanie na podstawie: zamekmiedzylesie.pl, Dolnośląska Organizacja Turystyczna/dolnyslask.travel, bukowypark.pl