Jest wyjątkowym miejscem w regionie i prawdziwą perełką na mapie turystycznej naszego województwa. Zamek Topacz znajduje się w miejscowości Ślęza, w pobliżu południowej granicy Wrocławia od strony Bielan Wrocławskich. To kolejne #MiejsceKultury Dolnego Śląska, które przedstawiamy Państwu w ramach naszego cyklu.
Słów kilka o dziejach Zamku Topacz
Historia tego obiektu sięga początków XIV wieku. Pierwotnie na tym terenie znajdowała się jedynie średniowieczna, gotycka rycerska wieża obronno-mieszkalna otoczona fosą. Jest jedną z dwóch zachowanych średniowiecznych wież mieszkalnych w okolicach Wrocławia (druga w Biestrzykowie). Około 200 lat później, wieżę podwyższono o jedną kondygnację z tarasem widokowym na szczycie.
Według Aleksandra Dunckera, XIX-wiecznego niemieckiego wydawcy i pisarza, wieża ta została zbudowana przez zakon templariuszy. Miała zapewnić bezpieczeństwo przewożonych kupców i ich majątkowi. Jak podają źródła, daty budowy i przejścia dworu w ręce świeckie nie były autorowi znane.
Na przełomie XVI i XVII stulecia posiadłość była własnością Heinricha von Vogta i jego następcy, który w roku 1618 dobudował renesansowy budynek. Kolejna rozbudowa przypada na XIX wiek. Wówczas dostawiono budynek ze strony północno-zachodniej, a wieżę podwyższono o kolejną kondygnację.
XVII i XVIII wiek to czas, w którym posiadłość przechodziła z rąk do rąk arystokrackich właścicieli. W roku 1870 hrabia von Köningsdorf sprzedał obiekt założycielowi spółki cukrowniczej Rath Schöller&Skene, do której budynek należał aż do czasów II Wojny Światowej.
Dzięki temu, że mieścił się tam magazyn cukru, okres II Wojny Światowej nie przyniósł dużych zniszczeń i nie wpłynął negatywnie na konstrukcję któregokolwiek z budynków. Po zakończeniu działań wojennych, w części pomieszczeń funkcjonował zakład wychowawczy, którego podopieczne pracowały przy tworzeniu pól ryżowych. W latach 80. XX wieku ośrodki rolnicze podejmowały próby modernizacji i rekonstrukcji. Budynek czekał na sprzedaż przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa, a potem nie był remontowany przez nabywcę i stał pusty.
Zamek Topacz współcześnie
W 2002 r. obiekt przeszedł w ręce obecnego właściciela, który przywrócił mu dawną świetność, a od 2011 r. dwór w Ślęzie jako Zamek Topacz pełni funkcje luksusowego hotelu i centrum konferencyjnego.
W przyległych budynkach działa Muzeum Motoryzacji z dwustoma eksponatami, w tym ponad stoma polskiej produkcji. Cieszy się ono zainteresowaniem nie tylko mieszkańców regionu, ale też turystów z całej Polski i zagranicy. Każdego roku w sierpniu na terenie przyległym do zamku organizowany jest zlot samochodów zabytkowych.
Dla odwiedzających w okolicy dostępne są m.in. park o powierzchni 50 ha park, korty tenisowe, trasy kajakowe, ścieżki rowerowe i wiele innych atrakcji dla gości prywatnych, biznesowych czy przyjezdnych grup.
Co ciekawe, teren zamku jest też chętnie wykorzystywany podczas operowych superprodukcji.
Opracowanie na podstawie: zamektopacz.pl, Dolnośląska Organizacja Turystyczna/dolnyslask.travel, Europejski Szlak Zamków i Pałaców/szlakzamkowipalacow.eu