Od ponad sześciu dekad to miejsce gromadzi i pielęgnuje dziedzictwo kulturowe Ziemi Kłodzkiej. Teren ten jest fascynujący zarówno pod względem geograficznym, jak i w związku ze swoją burzliwą historią oraz różnorodnością etniczną oraz kulturową. Dziś w cyklu #MiejscaKultury Dolnego Śląska przedstawiamy Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
Muzeum Ziemi Kłodzkiej zostało oficjalnie otwarte 1 maja 1963 roku. Pierwsza siedziba mieściła się w samym centrum miasta, w tzw. Pałacu Komendanta przy pl. Bolesława Chrobrego. W początkowym okresie działalności instytucja m.in. zaopiekowała się rozproszonymi po wojnie zbiorami i dokonała pierwszych działań mających na celu powstanie muzealnej biblioteki. Pięć lat później, budynkowi zlokalizowanemu w Rynku zaczęła grozić katastrofa budowlana – grunt zaczął się osuwać, co skutkowało przeniesieniem magazynów do dworu renesansowego w Jaszkowej Górnej.
W 1971 roku placówka otrzymała grożący zawaleniem obiekt przy ul. Łukasiewicza, który po adaptacji na cele muzealne w latach 1976-86, jest siedzibą muzeum do dziś. To kompleks barokowych zabudowań dawnego konwiktu, czyli internatu dla uczniów kolegium jezuickiego z przełomu XVII i XVIII wieku. Wśród jego projektantów i budowniczych są najwybitniejsi prascy architekci tamtych czasów – Carlo Lurago i Andrea Carove. W trakcie remontu zachowano oryginalny charakter budowli, jej pierwotny układ i architektoniczny wystrój. Obecnie służy on jako przepiękna siedziba muzeum, wzbogacając je o takie wnętrza jak: biblioteka z dekoracją sztukatorską na stropie (dawny refektarz), sala koncertowa z emporą muzyczną (dawna kaplica św. Alojzego), Salon Złoty, sala konferencyjna i barokowa klatka schodowa.
Hol na pierwszym piętrze to miejsce, w którym utworzono salę audiowizualną, gdzie odbywają się pokazy i zajęcia muzealne. Turystom udostępnione są także średniowieczne ponad 6-metrowej głębokości podziemia, w których można bliżej poznać codzienne życie dawnych mieszkańców Kłodzka. Zachował się tam oryginalny labirynt dwukondygnacyjnych piwnic. Na terenie muzealnego ogrodu można podziwiać lapidarium.
Najważniejsze kolekcje w zbiorach Muzeum to: zbiór cyny, numizmatów, zegarów śląskich z okresu industrializacji na Dolnym Śląsku oraz unikalne dzieła ze szkła, ze szczególnym uwzględnieniem prac artystów działających na Ziemi Kłodzkiej po 1945 roku. Biblioteka naukowa muzeum to skarbnica literatury regionalnej zawierająca ponad 9500 woluminów, w tym książki, czasopisma regionalne, dokumentację konserwatorską i studia historyczno-architektoniczne zabytków regionu oraz zbiory wycinków prasowych.
Muzeum Ziemi Kłodzkiej prowadzi także działalność edukacyjną. Organizuje wykłady, lekcje i warsztaty muzealne, koncerty kameralne i wernisaże. W dziedzinie badań naukowych współpracuje z wieloma instytucjami naukowymi oraz organizacjami społeczno-kulturalnymi zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Od 1985 roku wydaje periodyk „Zeszyty Muzeum Ziemi Kłodzkiej”, stanowiący interdyscyplinarne forum wymiany myśli.
Instytucja organizuje wiele wydarzeń, które cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów, a także aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i regionu. Corocznie przyciąga blisko 20 tysięcy odwiedzających podczas Nocy Muzeów.
Opracowanie na podstawie: Muzeum Ziemi Kłodzkiej, UM Kłodzko