Ta piękna świątynia wznosi się w Legnicy od 115 lat i stanowi ważny przykład neogotyckiej architektury. Kościół św. Jacka w Legnicy to #MiejsceKultury Dolnego Śląska, które przedstawiamy Państwu w pierwszą wrześniową sobotę.
Kościół został wzniesiony w latach 1904-08 według projektów architekta z Berlina, Oskara Hossfelda. Obiekt oddano do użytku jako kościół ewangelicki zadedykowany pamięci cesarza Fryderyka III. Świątynia ta została zbudowana na miejscu wcześniejszego kościoła i klasztoru kartuzów. Środki na jej budowę pochodziły z zbiórek publicznych i wsparcia ze strony legnickiej rady parafialnej, zarządu miasta i samego cesarza Wilhelma II, który wraz z synem Oskarem brał udział w uroczystym poświęceniu kościoła 9 czerwca 1908 roku.

Wnętrze kościoła wówczas mogło pomieścić ponad 1300 osób. W kaplicy na początku nawy głównej znajdowała się tablica pamiątkowa z herbami i napisami poświęcona zmarłemu cesarzowi. Po 1945 roku oryginalne elementy wyposażenia uległy zdewastowaniu. Legnicki kościół, tak jak wiele innych miejsc kultu religijnego, ucierpiał w wyniku II wojny światowej. Podczas okupacji radzieckiej służył jako stajnia.

Kiedy wyremontowano powojenne zniszczenia, pełnił rolę kościoła pomocniczego parafii św. Trójcy. W 1968 roku, nieoficjalnie, stał się siedzibą parafii św. Jacka, wyodrębnionej z parafii św. Trójcy. Ołtarz główny przyozdobiony jest obrazami autorstwa Rafaela Schustera-Woldana. Oryginalne polichromie wnętrza zamalowane i częściowo usunięte przed wojną, odsłonięto w latach 2001-2002.
Wieża kościelna wznosi się na 73 metry, a na jej szczycie umiejscowiony jest metalowy, pozłacany kogut. W środku wieży znajduje się ręczny mechanizm zegarowy, który działa do dziś. Z dawnego zestawu dzwonów pozostał tylko jeden.
Oficjalnie stał się kościołem parafialnym w 1972 roku, a w 2002 roku został ogłoszony lokalnym sanktuarium św. Jacka w diecezji legnickiej.

25 grudnia 2013 roku miało mieć miejsce zdarzenie o znamionach cudu eucharystycznego. Zostało uznane za cud przez biskupa diecezjalnego prof. Zbigniewa Kiernikowskiego 10 kwietnia 2016 roku, a Relikwie Ciała Pańskiego zostały oddane do publicznego kultu 2 lipca 2016 roku.
Opracowanie na podstawie: jacek-legnica-sanktuarium.pl, zabytek.pl/Narodowy Instytut Dziedzictwa