Filiżanki, dzbanuszki, talerze, wazony w pięknej, ręcznie malowanej ludowej stylistyce, od lat zdobią niejeden dom, kawiarnię czy restaurację. To niekwestionowany symbol kolejnego #MiejscaKultury Dolnego Śląska z naszego cyklu, czyli Bolesławca. Ceramika bolesławiecka znana jest nie tylko w Polsce, ale ma swoich miłośników na całym świecie.
Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zostało utworzone przez Manufakturę w Bolesławcu, które powstało w celu promocji lokalnej ceramiki, ma też za zadanie edukować o tradycjach jej wyrobu. To wyjątkowe miejsce w regionie, w którym na własne oczy, a czasem również za pomocą innych zmysłów, odwiedzający goście mają okazję też poznawać sztukę tworzenia naczyń ceramicznych.
Wieloletnia obecność ceramiki bolesławieckiej na rynku doprowadziła do zbudowania marki, która stała się symbolem miasta, kojarzonym nie tylko w całej Polsce, ale też poza jej granicami. Kultowe wyroby wybierane są chętnie zarówno przez prywatnych użytkowników, jak i właścicieli luksusowych lokali.
Podczas wizyty w Manufakturze w Bolesławcu prezentowane są wszystkie etapy produkcji, dzięki czemu każdy może zobaczyć z bliska, jak powstaje ceramika. Więcej informacji TUTAJ
Tradycja wyrabiania tutejszej ceramiki sięga 1830 roku. Na rozwinięcie się w Bolesławcu działalności garncarskiej wpływ miały wyjątkowe zasoby przyrody, takie jak bogate pokłady gliny żaroodpornej oraz glin z grupy szkliwa ziemnego. Manufaktura ściśle współpracuje z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, które gromadzi zbiory miejscowej kamionki. Wśród ponad 6 tysięcy eksponatów znajdują się zarówno naczynia nietypowe, jak i klasyczne bolesławieckie wyroby dekorowane kobaltem, metodą stempelkową.
Historia Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Obecnie Muzeum Ceramiki w Bolesławcu posiada dwa działy – Dział Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 i Dział Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14.
Obiekt przy ul. Mickiewicza 13 był początkowo siedzibą Muzeum Miejskiego w Bolesławcu, które powstało w 1908 r. i zostało udostępnione zwiedzającym w 1911 r. Pierwsza wojna światowa spowodowała przerwę w działalności muzeum, ponownie otwarto je w 1920 roku.
Według raportu z 1946 r. po II wojnie światowej Muzeum Miejskie „praktycznie nie istniało”. Wcześniej prezentowane były tam zbiory archeologiczne, etnograficzne, rzemiosła artystycznego, kolekcja ceramiki z Bolesławca i okolic, obrazy, dokumenty historyczne a także księgozbiór. Po zakończeniu wojny całość zbiorów zaginęła. Instytucji jednak nie zlikwidowano i muzeum funkcjonowało już w 1950 r. Bezpośredni nadzór naukowy i administracyjny nad muzeami dolnośląskimi powierzono wówczas Muzeum Śląskiemu we Wrocławiu. Budynek bolesławieckiego muzeum wyremontowano w latach 1952-1953.
Otwarcie muzeum po reorganizacji miało miejsce u kresu 1953 r. Pozyskano eksponaty muzealne z wrocławskiego Muzeum Śląskiego i Zakładów Ceramiki Artystycznej w Bolesławcu. Przygotowano trzy wystawy stałe: archeologiczną, ilustrującą dawne dzieje Śląska, sztuki ludowej z regionu oraz ceramiki.
Po kilku latach, ze względu na zawilgocenie budynku, muzeum zostało zamknięte, a obiekt poddany remontowi. Ponowne otwarcie miało miejsce w 1967 roku, już pod aktualną nazwą Muzeum Ceramiki. W Muzeum znajduje się replika Wielkiego Garnca Mistrza Joppego (z 1753 roku), niegdyś uznawanego za największe naczynie na świecie (o pojemności 2000 l).
Obecnie w obiekcie trwają przełomowe prace. W czasie kilku najbliższych miesięcy budynek Działu Historii Miasta zmieni swoją funkcję i stanie się interdyscyplinarnym centrum dawnych technik garncarskich, w którym znajdować się będzie najstarszy zachowany bolesławiecki piec do wypału ceramiki.
Opracowanie na podstawie: ceramiczna-przygoda.pl, muzeum.boleslawiec.pl, dolnyslask.travel.pl