Znamy program międzynarodowej edycji projektu Lelenfant, która już w lipcu zagości w różnych częściach Wrocławia.
W lipcu na mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska czekają trzy tygodnie wypełnione sztuką, zabawą oraz możliwością poznawania kultur z odległych zakątków świata. Lelenfant jest kontynuacją Brave Kids, wydarzeniem organizowanym przez ten sam zespół instruktorów i koordynatorów od wielu lat. Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja wybrała w tym roku grupy artystów z takich krajów jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Iran, Indie, Maroko, Czechy, Tanzania czy Gruzji. Tegoroczny Wielki Finał odbędzie się gościnnie w Teatrze Muzycznym Capitol, a promuje go kolaż złożony z sylwetek dzieci połączonych ze sobą dłońmi. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów na to unikalne wydarzenie.
W tym roku zaprosiliśmy wiele grup, których przyjazd do Polski wiąże się z uzyskaniem wiz, a proces jest bardzo złożony. Np. grupa z Gambii by uzyskać wizy musi przemierzyć setki kilometrów z rodzinnej wsi do stolicy innego kraju, Dakaru w Senegalu. Podejmujemy ten trud by we Wrocławiu mogły się spotkać dzieci reprezentujące nie tylko różnorodne talenty, ale też, mało znane kultury – mówi wiceprezes Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja Michał Patyna.
Wrocławianie mogą liczyć w lipcu na spotkania m.in. z dziedzictwem griotów, tętniącą życiem kulturą marathi, gruzińskimi tańcami czy dźwiękami ulic Dar-El-Salam zarówno w wymiarze spektakli indywidualnych, jak i finałowego show, które stanowić będzie połączenie różnych form artystycznych i reprezentowanych przez zaproszone grupy kultur.
Tegorocznym motywem przewodnim plakatu jest gra nawiązująca do metody projektu „dzieci uczą dzieci”. Autorka plakatu Wiktoria Konwent stawiając na technikę kolażu, łączy logo złożone z dłoni z autentycznymi bohaterami – artystami i artystkami poprzednich edycji. Dodatkowo eksponujemy nazwę: Le-len-fant pochodzącą od francuskiego „l’enfant” (dziecko) i angielskiego „elefant” (słoń). Symbolizuje ona dzieciństwo, siłę i otwartość, zachęcając do zabawy i współpracy.
Nie bez znaczenia jest fakt, że dziewczynka z Iranu, Baran i chłopiec z Gruzji, Vitali reprezentują organizacje, z którymi związani jesteśmy od kilkunastu lat. Pamiętam jak w 2012 roku do Wrocławia przyjechali pierwsi reprezentanci organizacji Caritas Gruzja z Tbilisi, a w 2013 zgłosił się do nas dyrektor organizacji Donya z Teheranu. Te długoletnie relacje tworzą globalną mapę połączeń, dlatego w Lelenfant dumnie posługujemy się hasłem, że jest to „wrocławski projekt o światowym zasięgu – mówi dyrektorka Lelenfant Iwona Frydryszak, która organizuje projekt od 2011 roku.
Lipiec ze sztuką Lelenfant
- Program tegorocznej edycji obejmuje wiele wydarzeń artystycznych, które odbędą się na trzech wrocławskich osiedlach: Nowy Dwór, Złotniki, Kowale oraz artystyczną paradę uliczną, w ramach której 29 lipca przez wrocławski Rynek przemaszeruje kolorowy korowód dzieci.
- Kulminacja projektu będzie finałowe widowisko tworzone przez blisko 80 młodych twórców reprezentujących różne kultury, tradycje i formy artystyczne. Zobaczymy eklektyczną mieszankę występów cyrkowych, wokalnych, tanecznych i teatralnych, które ukażą siłę dziecięcej przyjaźni. Następnie kilka grup ruszy w trasę po Dolnym Śląsku i zawita do Bystrzycy Kłodzkiej i Obornik Śląskich.
- Ruszyła sprzedaż biletów na wielki finał projektu Lelenfant. Dwa pokazy widowiska „Siła Przyjaźni” będzie można zobaczyć w Teatrze Muzycznym Capitol w dniach 30 i 31 lipca. Bilety na finałowe spektakle w teatrze Capitol są dostępne w serwisie biletyna.pl: https://biletyna.pl/spektakl/Lelenfant-sila-przyjazni