Kolejne edycje prestiżowego polityczno-gospodarczego wydarzenia, jakim jest Forum Ekonomiczne, odbywać się będą na Dolnym Śląsku. Przedstawiciele samorządu województwa, Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, Wrocławia i Karpacza podpisali dzisiaj deklarację w sprawie współpracy przy organizacji tego prestiżowego wydarzenia.

Forum Ekonomiczne to wyjątkowe na skalę europejską miejsce spotkań i dialogu o współczesnych wyzwaniach, perspektywach rozwoju gospodarczego, bezpieczeństwie i przezwyciężaniu kryzysów. Najbliższa edycja, a także kolejne, odbędą się w Karpaczu. Dolny Śląsk zwyciężył w konkursie na organizację konferencji, w którym wykazał się najbardziej atrakcyjną ofertą w stosunku do Wielkopolski, Małopolski i Zachodniego Pomorza.

Dolny Śląsk geopolitycznie i strategicznie leży w samym sercu Europy. Co więcej, od lat doskonale się rozwija oraz buduje swoją pozycję regionu nowoczesnego, innowacyjnego i otwartego. To doskonałe miejsce do przeprowadzenia tak ważnego wydarzenia – zapewnia marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Poprzednie edycje Forum Ekonomicznego odbywały się w Krynicy Zdroju. Karpacz, wyjątkowo, był gospodarzem ubiegłorocznej konferencji, której przebieg relacjonowaliśmy w naszym portalu. Teraz Forum przenosi się do miasta leżącego u podnóży Śnieżki na stałe. Zmiana lokalizacji Forum Ekonomicznego po 30 latach jego rozwoju jest dla nas olbrzymim wyzwaniem organizacyjnym i wizerunkowym. Mimo to jesteśmy dużymi optymistami, bo wygląda na to, że współpraca z dolnośląskimi samorządami będzie bardzo dobra. Za co jesteśmy wdzięczni. Wiadomo też, że infrastruktura konferencyjna w Karpaczu jest wystarczająca dla tak dużej imprezy.

Tak więc są spełnione wszystkie najważniejsze czynniki decydujące o powodzeniu Forum i utrzymaniu jego wiodącej pozycji wśród kongresów gospodarczych – komentuje Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Fundacji Instytut Studiów Wschodnich i twórca Forum Ekonomicznego.

Dobre wiadomości spłynęły do regionu pod koniec ubiegłego roku. Teraz natomiast wyrażone wcześniej chęci zostały sformalizowane. Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko, twórca Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz burmistrz Karpacza Radosław Jęcek podpisali oficjalną deklarację w sprawie współpracy przy organizacji Forum Ekonomicznego.

To ważny dzień dla Karpacza. Miasto stanie się gospodarzem prestiżowego wydarzenia o trzydziestoletniej historii, miejscem debat i spotkań przedstawicieli świata polityki, biznesu, nauki i mediów z całego świata. Oprócz wartości wizerunkowej i medialnej organizacja Forum Ekonomicznego przyczyni się do dalszego rozwoju gospodarczego.

Od wielu lat Karpacz jest miastem najdynamiczniej rozwijającym przedsiębiorczość w Polsce, a takie wydarzenie z pewnością ugruntuje naszą pozycję. Cieszę się, że efekty finansowe tego przedsięwzięcia będą odczuwalne przede wszystkim przez gestorów branży turystycznej, którzy potrzebują teraz szczególnego wparcia i impulsu do dalszego działania – mówi burmistrz Karpacza Radosław Jęcek.

Uczestnicy porozumienia zadeklarowali chęć ponoszenia wszelkich koniecznych wysiłków i nakładów, aby kongres został zorganizowany na najwyższym poziomie. Wydarzenie ma rangę najważniejszej w tej części Europy platformy spotkań, gdzie każdorazowo udaje się wypracować konkretne rozwiązania i prezentować innowacyjne idee, które determinują działania i decyzje podejmowane w kolejnych latach. Każdą konferencję śledzą media z całego świata.

Możliwość organizacji tak prestiżowego wydarzenia, jak Forum Ekonomiczne, to ogromne wyróżnienie dla naszego województwa. Dzięki temu Dolny Śląsk przez te kilka dni stanie się ekonomiczną stolicą Polski – podkreśla wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko.

W poprzednich edycjach kongresu, obok przedstawicieli świata biznesu, nauki czy kultury, udział brali także międzynarodowi politycy, prezydenci i premierzy państw europejskich, ministrowie czy członkowie Komisji Europejskiej. Łącznie wydarzenie gościło uczestników z ponad 60 krajów.

Cieszę się, że dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego inicjuje proces przenosin Forum Ekonomicznego z Krynicy do Karpacza. Wiemy, jak wyjątkowe jest to wydarzenie – nie tylko dla Dolnego Śląska i Wrocławia, które z pewnością zyskają na organizacji Forum, ale też dla Polski i jej międzynarodowej pozycji. Relacje, które udaje się budować uczestnikom Forum Ekonomicznego, zostają potem na lata i wierzę, że nowa lokalizacja – Karpacz – tylko wzmocni ten tak ważny trend – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

  • Średnio podczas każdej edycji Forum Ekonomicznego odbywa się ponad 200 debat pogrupowanych na kilkunastu ścieżkach tematycznych, 6 sesji plenarnych, wiele rozmów z najważniejszymi gośćmi, warsztaty i prezentacje.
  • Co roku wręczane są nagrody Człowieka Roku, Firmy Roku, Organizacji Pozarządowej Roku, Nowej Kultury – Nowej Europy oraz Nagroda Specjalna Forum Ekonomicznego.
  • Wsparcie w organizacji wydarzenia zapowiedziały także Port Lotnicy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu oraz Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej.
  • Główny obiekt, który będzie gościł uczestników konferencji, to Hotel Gołębiewski.
  • Zostaną oni także rozlokowani w wielu innych obiektach, co wspomoże odbudowywanie lokalnej gospodarki po kryzysie.
  • Tegoroczna edycja Forum Ekonomicznego jest zaplanowana w dniach 7 – 9 września.

„Aktywni Obywatele” – fundusz regionalny finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

Poprzedni artykuł

„Biznes bez barier” – cykl bezpłatnych webinarów

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.