Czy ratusz zawiesi pobieranie opłat w strefie płatnego parkowania, aby ulżyć tym, którzy do pracy muszą dojechać i obawiają się korzystania z komunikacji zbiorowej? Czy konieczne będzie zdjęcie z mieszkańców i przedsiębiorców chociaż części komunalnych obciążeń podatkowych? Czy plan dochodów i wydatków, jakim jest budżet miasta, ulegnie zmianie pod wpływem kryzysu, z jakim mamy do czynienia?
Czy prezydent Jacek Sutryk i jego polityczne zaplecze podejmie wyzwania, aby tym samym od zaraz wspomóc tych, którzy we Wrocławiu pracują i tym samym służą całej miejskiej społeczności? Czy podoła konieczności dostosowania się do dynamicznie zmieniających się uwarunkowań kosztem rezygnacji z wizerunkowych fajerwerków na rzecz zaspokajania prozaicznych potrzeb wrocławian w dobie kryzysu i po tym, jak on ustanie? Do wymienionych pytań wkrótce wrócimy w odrębnym materiale.
Zapraszamy Czytelników Wrocławskich Faktów, aby stawiali swoje pytania – będziemy je publikować w kolejnych artykułach i przekazywać władzom naszego miasta. Można pytania zostawiać w komentarzu pod tym artykułem lub na naszym profilu Facebook.
Rozpoczynamy bieżącą analizę od budżetu miasta. Większość z nas obserwuje rzeczywistość miejską przez pryzmat zagrożenia epidemicznego, to jednak funkcjonowanie samorządu i całego organizmu komunalnego toczy się swoim rytmem. Osią, na której opiera się ten mechanizm, jest budżet uchwalany przez radnych na wniosek prezydenta miasta.
Od początku marca br. dostępna jest interaktywna analizą tegorocznego budżetu miasta. Znajdziemy w nim nie tylko podstawowe informacje, takie jak zaplanowana wysokość dochodów (z przedstawieniem źródeł wpływów) czy wydatków (z podziałem na konkretne zadania). To także kalkulator mieszkańca – wystarczy podać swoje miesięczne wynagrodzenie brutto w złotych, a kalkulator obliczy, jaką część naszego podatku w 2020 r. miasto wyda miesięcznie na poszczególne zadania.
Nowością jest „cennik Wrocławia”. Pokazuje on, jak kształtują się miejskie wydatki – od najmniejszych inwestycji, takich jak posianie 1 ara trawnika czy miesięczne utrzymanie jednej kamery monitoringu miejskiego, po największe – zakup tramwaju niskopodłogowego czy budowa nowego przedszkola. Cały specjalny budżetowy serwis jest dostępny pod adresem: www.wroclaw.pl/budzet-wroclawia/2020