Funkcjonariusze z komendy miejskiej i wojewódzkiej policji we Wrocławiu wspierani przez policjantów z oddziału prewencji oraz okolicznych powiatów udaremnili nielegalne wyścigi, które miały odbyć się na terenie stolicy Dolnego Śląska.
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to jeden z najważniejszych priorytetów działań Policji. W związku z faktem pojawienia się informacji dotyczącej nielegalnych wyścigów, mających się odbyć na terenie stolicy Dolnego Śląska funkcjonariusze podjęli zdecydowane działania w tej sprawie. 12 października br. o godz. 20:00 odbyła się odprawa, której przewodniczył zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego st. asp. Szymon Choczaj. W działaniach uczestniczyli funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, oddziału prewencji oraz delegowani do tego zabezpieczenia policjanci z okolicznych powiatów. W całej akcji udział wzięli policjanci ruchu drogowego, prewencji i funkcjonariusze operacyjni. Zadaniem policjantów było niedopuszczenie do wyścigów pojazdów na drogach publicznych. Funkcjonariusze w ramach swoich zadań i uprawnień kontrolowali kierowców oraz inne osoby, które naruszały przepisy.
W sumie funkcjonariusze sprawdzili 166 pojazdów i wylegitymowali 170 osób. Policjanci zatrzymali na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa 2 osoby, jedna prowadziła pojazd pod wpływem narkotyków, a druga miała nieprawidłowe wskazania drogomierza. Policjanci ujawnili 133 wykroczenia w ruchu drogowym tj. przekraczanie prędkości, a także niezachowania należytej ostrożności, nieodpowiedniego oświetlenia i modyfikacji auta niezgodnych z obowiązującymi przepisami. Funkcjonariusze zatrzymali 28 dowodów rejestracyjnych i 5 praw jazdy. Jeden z kierujących samochodem marki Porsche otrzymał za popełnione wykroczenia 2,5 tys. zł mandatu i zakaz dalszej jady, dlatego pojazd został zabrany przez lawetę.
Potrzebna była natychmiastowa reakcja, dlatego policjanci ruchu drogowego eskortowali samochód z chorą dziewczynką do szpitala.
Obecność policjantów ruchu drogowego w widocznym miejscu przy drodze, nie tylko pełni rolę prewencyjną, ale również umożliwia podróżującym szybki kontakt z funkcjonariuszami w sytuacji zagrożenia. Taka właśnie sytuacja mała miejsce kilka dni temu na terenie powiatu wrocławskiego. Do policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zgłosił się kierujący pojazdem marki Opel prosząc o pomoc. Okazało się bowiem, że wiezie w samochodzie córkę, która choruje przewlekle i tego dnia jej stan znacząco się pogorszył. Córka nie reagowała na podane leki, a każda kolejna chwila zwłoki mogła doprowadzić do poważnych skutków zdrowotnych.
Zarówno kierujący jak i policjanci wiedzieli, że w godzinach porannych we Wrocławiu jest bardzo duże natężenie ruchu, co utrudnia sprawne przemieszczanie się ulicami miasta. W takim przypadku, kiedy życie i zdrowie człowieka są zagrożone, decyzja policjantów mogła być tylko jedna. Funkcjonariusze najpierw poinstruowali kierującego w jaki sposób uczestniczyć w eskorcie, po czym wsiedli do radiowozu, uruchomili sygnały świetle i dźwiękowe, a następnie bezpiecznie i bez zbędnej zwłoki przeprowadzili pilotaż kierującego z chorą córką do szpitala. Tam czekał już na nich zespół specjalistów, którzy zaopiekowali się medycznie potrzebującą.
Trzebniccy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło na drodze ekspresowej S5.
13 października kilka minut przed godziną 5.00 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy otrzymał zgłoszenie o wypadku, do którego doszło na drodze ekspresowej S5. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zostali skierowani będący w służbie policjanci. Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że 39-letni kierujący samochodem osobowym marki Hyundai, z niewyjaśnionych na tą chwilę przyczyn, stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w bariery energochłonne, po czym wjechał do przydrożnego rowu, gdzie dachował. Niestety mężczyzna poniósł śmierć. Na odcinku drogi, na którym doszło do wypadku, policjanci trzebnickiej komendy, grupa dochodzeniowo-śledcza oraz technik kryminalistyki, wykonali szereg czynności procesowych pod nadzorem prokuratora. Teraz w prowadzonym w tej sprawie postępowaniu funkcjonariusze będą szczegółowo wyjaśniać okoliczności tego tragicznego wypadku.
Po raz kolejny Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze, szczególnie teraz, gdy podczas jazdy często mamy do czynienia z opadami deszczu, a temperatura w porze nocnej znacznie się obniża. Pamiętajmy, że nadmierna i niedostosowana do warunków drogowych prędkość, brak koncentracji za kierownicą, prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, a także lekkomyślność kierowców, to wciąż najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl