W minioną sobotę miało miejsce Ostatnie Pożegnanie, zmarłego w ostatnim dniu 2020 r., ojca Macieja Zięby. Podobnie jak Jan Paweł II – był człowiekiem szukającym i pragnącym pomników w naszych duszach i sercach – mówił podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie nadał ojcu Maciejowi Ziębie Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

Miał klucz do zrozumienia tej spuścizny, którą dostaliśmy w spadku po Karolu Wojtyle. Kiedy czytało się jego teksty, a przecież do samego końca pozostał aktywnym publicystą, trudno nie odnieść wrażenia, że ojciec Maciej czuł się uczniem i dłużnikiem Jana Pawła II. I ten dług spłacał, otwierając wszystkim bogactwo myśli papieża – mówił na początku Mszy Świętej ks. arcybiskup Józef Kupny, który przewodniczył liturgii pogrzebowej w kościele pw. św. Wojciecha. Wśród celebransów był ks. kardynał Stanisław Dziwisz, który powiedział m.in.: Jego życie było prawdziwą posługą myślenia dla Kościoła, szczególnie w Polsce, choć nie tylko. W sytuacji polskiego sporu społecznego, politycznego i kulturowego będzie nam brakować jego postawy dialogu, umiejętności dostrzegania racji nawet u najbardziej zaciekłego adwersarza.

Prowincjał zakonu dominikanów ojciec Paweł Kozacki w homilii podkreślał, że śp. ojciec Maciej patrzył w przyszłość, wybiegał ku temu, co przed nami, kreśląc wizje, myśląc o przemianie rzeczywistości. Miał odwagę brać odpowiedzialność za rzeczywistość, która nastała. Dawał się cały, angażował się bez miary. (…) Nie był nieomylny, nie wszystko mu wychodziło. Ale miał wielką tęsknotę, żeby to, co piękne i dobre, wypływające z Ewangelii, stawało się coraz powszechniejsze i dostępne ludziom.

Ojciec Maciej Zięba urodził się w 1954 r. we Wrocławiu. W 1978 r. ukończył studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1978-1981 pracował naukowo w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Zaangażowany był w działalność opozycji antykomunistycznej w latach 70. i 80. Był doradcą NSZZ „Solidarność” oraz dziennikarzem Tygodnika Solidarność. W 1981 we Wrocławiu wstąpił do zakonu dominikanów, sześć lat później przyjął święcenia kapłańskie. W 1995 r. założył Tertio Millennio w Krakowie. W 1997 r. uzyskał tytuł doktora. Od 1998 do 2006 był prowincjałem polskich dominikanów. W 1999 r. z nominacji papieża Jana Pawła II został członkiem Synodu Biskupów Europy. W 2001 r. został członkiem Rady Społecznej Konferencji Episkopatu Polski. W 2003 mianowany został przez Jana Pawła II konsultorem Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”. W latach 2007 – 2010 był dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Był wykładowcą wielu uczelni w Polsce i na świecie. Wydał wiele książek w Polsce i za granicą. Zmarł 31 grudnia 2020 r. po chorobie nowotworowej, o czym poinformowaliśmy w naszym portalu.

Wśród uczestników uroczystości pogrzebowych byli m.in.: szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych, premier Mateusz Morawiecki, były prezydent RP Bronisław Komorowski, marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.  Śp. ojciec Maciej Zięba został pochowany na cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu 8 stycznia 2021 r.

Foto: Dominikanie we Wrocławiu

Ponad milion pasażerów – rok 2020 na wrocławskim lotnisku

Poprzedni artykuł

Skrzyżowanie-porażka – przejazd kolejowy przy ulicy Bystrzyckiej dostarcza przykrych emocji kierowcom

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.