Zapraszamy na piątą odsłonę cyklu Mia100 Mostów, która przybliży Wam wiszące budowle będące wizytówką nazywanej potocznie miastem stu mostów stolicy Dolnego Śląska. W dzisiejszym artykule przedstawiamy Most Strzegomski, który pomimo swoich niewielkich (jak na most) rozmiarów jest niezwykle istotną częścią infrastruktury drogowej w okolicach Muchoboru Małego i Wielkiego oraz Nowego Dworu.
Most Strzegomski w swojej pierwotnej formie powstał w 1945 roku, jako most jednoprzęsłowy o konstrukcji żelbetowej nazwany wtedy Lohebrücke. Nazwa pochodziła bezpośrednio od przepływającej pod nim rzeki Ślęzy (Lohe). Przedwojenne, niemieckie nazewnictwo dotyczyło wszelkich przepraw nad Ślęzą i każda z nich nazywała się po prostu „Most na Ślęzie”, czyli właśnie Lohebrücke.
Stanowi on przeprawę nad wspomnianą rzeką i stanowi kluczowy czynnik w połączeniu infrastrukturalnym pomiędzy Muchoborem Wielkim, a Muchoborem Małym i Nowym Dworem. Jest także jedną z części drogi dojazdowej do Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, która niedaleko posiada jeden z wjazdów.
Obiekt ten ma całkowitą długość 20,23 metra i jest szeroki na 14,9 metra. Ten dwuczęściowy most posiada dwupasmową jezdnię w obu kierunkach, o szerokości 6,7 metra, a także chodniki i ścieżki rowerowe o łącznej szerokości 3,7 metra.
W latach 2009-2011 ulica Strzegomska, której istotną część stanowi, przeszła gruntowną przebudowę aż od Obwodnicy Środmiejskiej, po rondo rotmistrza Witolda Pileckiego. Dzięki niej jezdnia posiada obecnie cztery pasy ruchu (po dwa w obie strony), które zastąpiły dotychczasowe dwa pasy (po jednym w obie strony). W wyniku rozbudowy ulicy Strzegomskiej, Most Strzegomski stał się podwójnym mostem z osobnym ruchem w jedną i drugą stronę na każdym z nich. Po stronie Nowego Dworu, w kierunku Muchoboru Małego, posiada on także szeroką ścieżkę rowerową i nowopowstałe zejścia w formie schodków na pobliskie ogródki działkowe.
Mia100 Mostów to cykl poświęcony wrocławskim budowlom, które pozwalają na przetransportowanie się przez liczne rzeki przepływające przez stolicę Dolnego Śląska. Następne rozdziały cyklu będą ukazywać się w każdą niedzielę o godzinie 10:00. Zachęcamy również do przeczytania pozostałych tekstów z tej serii.