Zapraszamy na trzecią odsłonę cyklu Mia100 Mostów, która przybliży Wam wiszące budowle będące wizytówką nazywanej potocznie miastem stu mostów stolicy Dolnego Śląska. Bohaterem dzisiejszego tekstu będą Most Bartoszowicki, a także jego nierozłączny element, Jaz Bartoszowicki, który jest częścią systemów przeciwpowodziowych we Wrocławiu. W artykule pojawił się także materiał wideo, dzięki któremu będziecie mogli zobaczyć tę imponującą budowlę z różnych perspektyw!
Most Bartoszowicki i jego dolna część – Jaz Bartoszowicki – wybudowane zostały w latach 1913-1917 podczas panowania Cesarstwa Niemieckiego. Znajdują się w pobliżu dzisiejszych osiedli Bartoszowice i Strachocin. Początkowo nosił nazwę Barthelner Brűcke i został utworzony w ramach budowy infrastruktury kanałów powodziowego i żeglugowego. Ta trójprzęsłowa, stalowa konstrukcja wsparta jest na betonowo-ceglanych przyczółkach, a jego całkowita długość wynosi 110,2 metra. Jest wysoki na 3,8 metra, natomiast szerokość 5,5 metra sprawia, że jest najwęższym mostem we Wrocławiu. Mocno ucierpiał podczas II Wojny Światowej – pod jej koniec został wysadzony, a jego odbudowa została zrealizowana w 1948 roku. Przetrwał powódź tysiąclecia w 1997 roku, a po jej zakończeniu został odremontowany. Posiada oświetlenie, które uruchamiane jest w godzinach nocnych, co dodaje mu dodatkowego uroku!
Ściśle związana z mostem jest także historia mieszczącego się tuż pod nim Jazu Bartoszowickiego, który powstał równocześnie z mostem. Jaz z zamknięciem segmentowym piętrzy wody rzeki – Odry – na jej górnym odcinku, zwanym Górną Odrą Wrocławską. Wybudowany w latach 1913-1917, w ramach inwestycji z zakresu hydrotechniki. Jej celem było utworzenie drogi wodnej prowadzącej przez Wrocław w ramach Wrocławskiego Węzła Wodnego. Pomaga też w zapobieganiu powodziom, a po przeżyciu powodzi w 1997 roku został wyremontowany wraz ze swoim „sąsiadem z góry”.
Jaz pomaga regulować stany wody, a w tym celu „współpracuje” z Jazem Opatowickim. Ten trójprzęsłowy jaz posiada dwa boczne przęsła o długości 30 metrów każdy, wyposażone w przelewy stałe. Środkowe (najdłuższe) przęsło jest o 10 metrów dłuższe i w odróżnieniu do bocznych, posiada zamknięcie segmentowe. Całkowite światło jazu dla przeprowadzania wód wynosi aż 100 metrów, woda płynie przez spad o wysokości 5,40 metra z maksymalną przepustowością 150 metrów sześciennych na sekundę! Przyczółki i filary jazu są istotną częścią Mostu Bartoszowickiego, łączącego osiedle Bartoszowice z groblą i położoną za nią Śluzą Bartoszowice.
W sierpniu 2022 roku odwiedziliśmy to miejsce z kamerą i stworzyliśmy materiał wideo, który kapitalnie pokazuje most i jaz w pełnej okazałości! Zachęcamy do sprawdzenia tego filmu poniżej.
Mia100 Mostów to cykl poświęcony wrocławskim budowlom, które pozwalają na przetransportowanie się przez liczne rzeki przepływające przez stolicę Dolnego Śląska. Następne rozdziały cyklu będą ukazywać się w każdą niedzielę o godzinie 10:00. Zachęcamy również do przeczytania pozostałych tekstów z tej serii.