Zapraszamy na ósmą odsłonę cyklu Mia100 Mostów, która przybliży Wam wiszące budowle będące wizytówką nazywanej potocznie miastem stu mostów stolicy Dolnego Śląska. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam Kładkę Żabią, łączącą Nadodrze z Wyspą Bielarską.
Kładka Żabia, zwana także Kładką Bielarską, to jedna z licznych kładek, które prowadzą przez płynącą korytami miejskimi Odrę. Stanowi przeprawę pieszą przerzuconą nad Odrą Północną i łączy teren osiedla Nadodrze z niewielką Wyspą Bielarską. To jedna z wielu wysp, które wchodzą w skład zespołu wschodnich wysp odrzańskich na „trasie” Śródmiejskiego Węzła Wodnego.
Zanim powstała Kładka Żabia, w tym miejscu widział stalowy most drogowy, wybudowany w 1911 roku. Ten jednak uległ zniszczeniu w wyniku działań wojennych. W okolicach owego mostu znajdowało się kąpielisko Kallenbacha.
Sama kładka powstała w 1975 roku z okazji 30-lecia wyzwolenia Wrocławia, co oczywiście nawiązuje do zakończenia II Wojny Światowej. Zaprojektował ją Kazimierz Gałajda, a pracę przeprowadziły Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń Miedzi w Lubinie oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego „Śródmieście” we Wrocławiu.
Lata później – w 2002 roku – przeszła gruntowną przebudowę, podczas której zamontowano na niej iluminację świetlną. Za projekt renowacji odpowiedzialny był Józef Rabiega.
Przeprawa to jednoprzęsłowa kładka o konstrukcji wiszącej – podwieszona jest do dwóch pylonów, zlokalizowanych na dwóch przeciwległych brzegach Odry. Całkowita długość wynosi 56,52 metra, natomiast szerokość 3,11 metra. Powierzchnia, po której chodzą piesi wykonana została z impregnowanej deliny dębowej o grubości 6 milimetrów. Stalowe pylony podtrzymują liny, na których zawieszono kładkę, są wysokie na 10,57 metra. Zostały wzmocnione podczas wspomnianego remontu w 2002 roku.
Mia100 Mostów to cykl poświęcony wrocławskim budowlom, które pozwalają na przetransportowanie się przez liczne rzeki przepływające przez stolicę Dolnego Śląska. Następne rozdziały cyklu będą ukazywać się w każdą niedzielę o godzinie 10:00. Zachęcamy również do przeczytania pozostałych tekstów z tej serii.