Gospodarka w kontekście upływu i wartości czasu stanowiły kanwę dyskusji przedsiębiorców, naukowców i samorządowców podczas 365 Timing Economic Congress.
Jednym z najistotniejszych tematów, jakie poruszone zostały podczas tego ubiegłotygodniowego wydarzenia, było zagadnienie megatrendów. Czym one są i kto będzie je wyznaczał? To przede wszystkim kierunki rozwoju, wobec których już wkrótce staną wszyscy uczestnicy życia publicznego.
Pierwszy z nich to nowe dziedziny gospodarki, akceleracja innowacyjności, systematyczne wypieranie tradycyjnych sektorów przez nowe, spośród których obecnie nie dostrzegamy, a nawet nie potrafimy przewidzieć. Z dużą dozą pewności możemy natomiast zakładać, że w niedługim czasie na fali dynamiki społecznych i ekonomicznych procesów o charakterze lokalnym, kontynentalnym i globalnym. Ta ostatnia warstwa przemian, czyli globalizacja i konkurencja w wymiarze światowym. Trend ten ma narastające natężeniu.
Trzeci i niejako równoległy do dwóch pierwszych trend ma miejsce w e-rzeczywistości toczącej się w świecie internetowym i stanowiących jego wielostrumieniowy krwiobieg nowych i stale zmieniających się metod komunikacji.
Niezwykle istotnym megatrendem będą – nawet wbrew racjonalnym próbom racjonalizowania tego procesu – nowe wyzwania ekologiczne i społeczne związane ze metamorfozami klimatycznym oraz narastającymi konfliktami społecznymi. Te wszystkie okoliczności już teraz i w przyszłości wpływać na strategie i dynamikę rozwoju, inwestycje, ale przede wszystkim nasze codzienne życie.
W całym powyższym kontekście koniecznie należy widzieć potencjały regionu. W najbliższych kilkunastu latach Dolny Śląsk będzie województwem równomiernego rozwoju, wewnętrznie relatywnie spójnym, przyjaznym dla mieszkańców, przedsiębiorców i inwestorów. Jednocześnie powinien być obszarem nowoczesnym i konkurencyjnym nie tylko na arenie krajowej, ale i europejskiej. Te cele zawarte zostały w strategicznych dokumentach rysujących plan rozwoju województwa dolnośląskiego.
O tym jak przekładać strategiczne zapisy na konkretne rozwiązania wpływające na rozwój Dolnego Śląska i życie jego mieszkańców dyskutowano podczas takich konferencji jak 365 Timing Economic Congress. Niezwykle ważne jest to jak wobec zmieniającego się świata będzie zmieniać się rola i zadania władz samorządowych, od których zależy wiele kluczowych decyzji dotyczących życia społecznego, ekonomicznego, a także bezpieczeństwa mieszkańców europejskich regionów – mówi marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski.
W opinii organizatorów sympozjum, aby dostrzec sedno ewolucji społecznych, gospodarczych czy technologicznych, konieczne jest postrzeganie przyszłości w perspektywie długoterminowej, stąd zawarty w tytule wskaźnik roku 2035. Oznacza to nowe zadania i nowe wyzwania, przed którymi już stoją samorządy na każdym szczeblu. Przekłada się to na plany strategiczne i finansowe gmin, powiatów i województw, co z kolei stanowi intelektualne i polityczne wyzwanie dla włodarzy i radnych.
Podobne zresztą kwestie były poruszane w trakcie VII Kongresu Samorządowego, jaki odbył się kilka dni temu we Wrocławiu – co obszernie relacjonowaliśmy w naszym portalu.