Med Systems Group wspólnie z Urzędem Miejskim Wrocławia przekazuje urządzenia do badanie KTG kobietom w zaawansowanej ciąży, w szczególności przebywającym na kwarantannie oraz wymagającym częstego badania. Urządzenie pozwala mamom na samodzielne przeprowadzenie badania dziecka bez wychodzenia z domu. Wynik tego badania zdalnie ocenia położna z Centrum Monitoringu Położniczego.
W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19, służba zdrowia stanęła w obliczu utrudnionego badania różnych grup pacjentów, w tym także kobiet w ciąży. Dbając o bezpieczeństwo kobiet mających urodzić dziecko Miasto Wrocław wspólnie z Med Systems Group S.A. postanowiło nieodpłatnie udostępnić przyszłym mamom flagowy produkt firmy – bezprzewodowy aparat KTG, którym można wykonywać badanie w warunkach domowych.
Urządzenie działa w systemie bellyOn, obejmującym również aplikację na urządzenia mobilne, zintegrowaną z Komputerowym Systemem Nadzoru Położniczego. Pozwala to na uzyskanie szybkiej natychmiastowej cyfrowej interpretacji zapisu KTG w warunkach zdalnych.
Poszczególne zgłoszenia będą zdalnie ocenione przez personel ginekologiczno-położniczy Centrum Monitoringu Położniczego bez konieczności bezpośredniego kontaktu. Kobiety będą mogły samodzielnie przeprowadzić badanie KTG bez wychodzenia z domu, a jego wynik będzie niezwłocznie oceniony w sposób zdalny przez wyznaczony, wykwalifikowany personel. Jakość badania jest porównywalna z najlepszymi urządzeniami stacjonarnymi dostępnymi w placówkach medycznych.
Wierzymy, że wsparcie naszą technologią zwiększy bezpieczeństwo i spokój psychiczny przyszłych mam. Możliwości zdalne usługi ograniczają także ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, jak choćby przy normalnej wizycie w przychodni czy szpitalu. Aparaty KTG wraz z infrastrukturą oferujemy dziś bezpłatnie. Nasza wykwalifikowana kadra medyczna także włączy się w pomoc: oceniając wyniki, telefonicznie udzielając porad i wsparcia ciężarnym pacjentkom – mówi prezes zarządu Med Systems Group Wiktor Strzelczyk.
Urządzenia udostępniane będą kobietom w ciąży (powyżej 32 tygodnia) przebywającym na kwarantannie oraz tym, które według priorytetów medycznych wymagają częstego badania KTG. Urządzenia będą dostarczane sukcesywnie w miarę potrzeb i możliwości.
Chcemy w tym trudnym okresie wesprzeć wszystkich mieszkańców, a zwłaszcza te osoby, które wymagają szczególnej opieki. Czas oczekiwanie na dziecko jest wyjątkowy przede wszystkim dla mam, ale także dla nas, ponieważ z radością witamy kolejnych mieszkańców Wrocławia. Dlatego chcemy pomóc przyszłym mamom, które z powodu pandemii znalazły się w trudnej sytuacji – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i dodał: dziękujemy firmie Med Systems Group, za wsparcie naszych mam.
Informacje na temat dostępności KTG można uzyskać dzwoniąc pod numer Biura Smart City i Zarządzania Projektami Urzędu Miejskiego Wrocławia: 717777192 lub 717779388 od poniedziałku do piątku w godzinach w godz. 8:00 – 16:00.
System przeszedł badania pilotażowe pod nadzorem autorytetów w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Pracownicy medyczni o najwyższym poziomie wiedzy i doświadczenia w zakresie diagnostyki KTG wyrazili wstępną gotowość współuczestnictwa w koordynacji takiej opieki.
Med Systems Group S.A., jest dystrybutorem innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla branży medycznej. Flagowym produktem spółki jest polski wynalazek, w pełni cyfrowy, bezprzewodowy aparat KTG pracujący w systemie bellyOn. Urządzenie jest wyrobem medycznym, zarejestrowanym w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, posiada także certyfikat CE 2274. Producent posiada wdrożony system zarządzania jakością EN ISO (kopie Certyfikatów w załączeniu do pisma).