31 lat temu we Wrocławiu przestał obowiązywać podział na 5 dużych dzielnic: Stare Miasto, Śródmieści, Fabryczna, Krzyki i Psie Pole. Zamiast tego powstało 48 osiedli. Każde z nich posiada Radę. W październiku 2021 wybierać będziemy 786 radnych wrocławskich osiedli.
Jak wygląda frekwencja w takich wyborach? Pytamy wiceprezeski Stowarzyszenia Bezpartyjny Wrocław, Małgorzaty Burneckiej:
Frekwencja w 2013 roku wyniosła 4,5 % w skali Wrocławia. W 2017 roku – 7,5%, więc było już dużo lepiej. Zaangażowaliśmy się wówczas w inicjatywę kandydowania. W tym roku mamy nadzieję, że uda się przekroczyć 10 %.
Kto może kandydować?
Każdy, kto ukończył 18 lat i jest wpisany do stałego rejestru wyborców na danym osiedlu, z którego chce kandydować. Tam gdzie głosowałeś w ostatnich wyborach, tam możesz kandydować. – kontynuuje Burnecka.
Radny rady osiedla to osoba, która może wnioskować do władz miasta w wielu sprawach:
- powstania na Osiedlu domu kultury, szkoły, przedszkola, czy ośrodka sportu
- zmian w organizacji rozkładu jazdy MPK
- organizacji podstawowej opieki zdrowtnej
- tworzenie skwerów i miejsc zielonych oraz wprowadzania form ochrony przyrody
- zmian organizacji ruchu drogowego
- wszczęścia procedury uchwalenia planu zabudowy obszaru położonego w obrębie Osiedla
Jakie są obowiązki radnego rady Osiedla?
Na pewno jest to udział w sesji rady Osiedla. Taka sesja odbywa się zwykle raz w miesiącu. Trwa ona 2-3 godziny i ten czas trzeba sobie zarezerwować. Apelujemy także, by ci którzy zostaną wybrani, potrafili współpracować przy różnych projektach. – tłumaczy Burnecka.
Rady składają się z 15 lub 21 radnych, w zależności od wielkości osiedla. Każda rada ma zarząd, który jest organem wykonawczym.