Samorząd Sycowa – miasta należącego do aglomeracji wrocławskiej – z bogatą historią zarówno tą dawną, jak i tą nowszą – podjął wysiłek opracowania nad strategią rozwoju miasta i gminy na okres do 2030 roku. Tylko pozornie daleka perspektywa czasowa wcale nie oznacza, że w trakcie trwających prac nad dokumentem, nie bierze się pod uwagę dzisiejszych realiów lokalnej społeczności.
Wręcz przeciwnie, bo od diagnozy stanu, w jakim jest Syców – jako miasto, i jako gmina – zaczęło się określanie celów i dróg do tego, by w perspektywie dekady spełniała się tutaj XV-wieczna dewiza umieszczona nad jedną z bram miejskich i brzmiąca „Niech pomyślność miasta rozkwita tak, jak zacność jego obywateli!” Do tej dewizy nawiązał w rozmowie z naszą redakcją burmistrz Sycowa Dariusz Maniak. Strategia, którą wspólnie tworzymy, pozwoli od słów przejść do działania. Mamy za sobą kilkudniowe zajęcia, podczas których otwarcie i merytorycznie rozmawialiśmy zarówno o tym, co nas martwi, jak i o tym, co jest naszym marzeniem dla Sycowa – mówił nam w pierwszym tygodniu lutego br. włodarz tuż po zakończeniu warsztatów strategicznych, które odbyły się na początku lutego br.
Cykl zajęć poprowadził w sycowskim magistracie prof. Andrzej Sztando, na co dzień pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 1994 r. lat sporządza strategie rozwoju gmin, powiatów i województw oraz inne plany ich rozwoju. Jest niekwestionowanym ekspertem w dziedzinie planowania i wdrażania projektów strategicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Moim zadaniem jest wprowadzić uczestników spotkań w dialog. Niezależnie od pełnionych przez nich stanowisk i społecznych ról, są nade wszystko mieszkańcami gminy Syców, więc im bardziej zaangażują się w tworzenie strategii, tym bardziej ten dokument będzie dla nich zobowiązujący do wcielania jej w życie w kolejnych latach – stwierdził w rozmowie z naszą redakcją prof. Andrzej Sztando.
W czasie warsztatów, uczestnicy analizowali atuty i problemy, szanse i zagrożenia oraz wizje i zadania – dzięki profesjonalizmowi prowadzącego – wszystko osadzając w bardzo konkretnych doświadczeniach związanych z mieszkaniem, pracą zawodową, zaangażowaniami społecznymi i rozeznaniem nastrojów sycowskiej społeczności. Formuła „kolorowych karteczek” nieco wymuszała refleksję nad każdą tezą stawianą w kolejnych fazach debaty. Po każdej turze wszystkie wpisy były omawiane i trafiały na wielką tablicę.
Podzielona na kategorie plansza stopniowo zapełniała się najpierw diagnozą aktualnej kondycji Sycowa, następnie pojawiły się wątki dotyczące tego, co może pomóc lub przeszkodzić w przeprowadzaniu zmian koniecznych, aby miasto i cała gmina weszły na ścieżkę rozwoju społecznego i gospodarczego. Na końcu wreszcie każdy miał możliwość naszkicowania wizji tego, jak Syców powinien wyglądać za dziesięć lat dla mieszkańców i dla wszystkich, którzy zechcą właśnie tutaj inwestować. Finałem było określenie wykazu zadań, których podjęcie w określonym terminie przez konkretne podmioty, powinno efektywnie doprowadzić do spełnienia celów strategicznych.
W serwisie internetowym gminy napisano m.in.: Połączone wyniki konsultacji społecznych i diagnozy prospektywnej pozwolą na sporządzenie analizy strategicznej gminy. Do realizacji tego zadania zastosowane zostaną nowoczesne i sprawdzone metody analityczne zarządzania publicznego, dostosowane do cech gmin wiejskich i uwzględniające ich wielowymiarowe powiązania z otoczeniem. Analiza strategiczna posłuży następnie do stworzenia projektu Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Syców na lata 2020 – 2030. Projekt ten poddany będzie konsultacjom – najpierw z burmistrzem i kierownictwem gminnej administracji, a następnie konsultacjom z komisjami Rady Miejskiej. Zakończenie prac nad nową Strategią planowane jest na koniec lipca bieżącego roku. Zostanie ona przyjęta do realizacji w formie uchwały Rady Miejskiej, powierzonej do wykonania Burmistrzowi Miasta i Gminy przy wykorzystaniu wszystkich gminnych jednostek.
Syców, jak wiele polskich małych i średnich miast, stoi wobec poważnych wyzwań. Demografia, trendy gospodarki, uwarunkowania socjologiczne – to okoliczności, w których lokalna społeczność musi wewnętrznie znaleźć potencjał rozwojowy i jednocześnie spójnie prezentować swoje walory na zewnątrz, aby przyciągać do zamieszkania i inwestowania w Sycowie. Z debaty nad strategią wynikną cele i sposoby, jakimi lokalny samorząd będzie przez najbliższe dziesięć lat posługiwać się dla dobra wspólnego mieszkańców całej gminy.
Wrocławskie Fakty zapraszają Czytelników – mieszkających lub związanych z gminą Syców do wyrażania opinii o tym, co jest ważne dla rozwoju Sycowa. Wszystkie Państwa głosy przekażemy dalej – burmistrz Dariusz Maniak zadeklarował gotowość odniesienia się na naszych łamach do Państwa opinii.
Który ze zgromadzonych w ATUTACH napisał KOMISARJAT przez J ??????????????????????????
I jacy dumni w to wpatrzeni 🙂
W „problemach” powinni dodać. Problemy z ortografią.
zazdroscisz Tadek że cie tam nie ma to sie ortografow czepiasz, a przyjsc mogl każdy, gdzie byłeś?
Ortografów?? Po jakiemu Ty piszesz??? Każdy mógł przyjść??? To ciekawe bo jakoś nie było zaproszenia dla mieszkańców.
gratulacje dla burmistrza i radnych – w koncu ktos sie porzadnie wzial za ta gmine
To może napiszesz co takiego porządnego zrobił??? Tylko proszę z polską czcionką
Nawet jak nie wszystko wyjdzie to i tak warto coś zaplanować. Jak pamietam zawsze był chaos najpierw robili drogi a potem zaraz je pruli bo kładli kanalizacje, najpierw nontowali przystanki a potem mysleli kto bedzie ludzi wozic, masakra, wiec może choć teaz cos madrzejszego zrobią. Burmistrz chlopak mlody to mu sie jeszcze chce, a wam żal d… sciska ze z nim przegraliscie. A plan jakis macie? Nie macie i nie mieliscie to z nim przegraliście i dobrze.
Gdzie tak pruli te drogi??? No obecny Burmistrz nie postawił przystanku w przystanku?? Postawił przystanek na który busy nie wjeżdżają. Co znaczy nontować??