Nie milkną echa po wczorajszej kompromitacji Koalicji Obywatelskiej. Przypomnijmy, że podczas nadzwyczajnej sesji Sejmiku złożyła ona wniosek o odwołanie przewodniczącego z PiS, Andrzeja Jarocha. Niedoskonały plan opozycji nie doszedł jednak do skutku nawet mimo nieobecności dwóch radnych z partii przewodniczącego Jarocha.

O kompromitującej próbie sił pisaliśmy: TUTAJ!

— Nieudolne próby przewrotu w Sejmiku, którym patronują prezydenci Roman Szełemej i Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wraz z Grzegorzem Schetyną zaczynają przypominać sportowo-komediowe wyczyny Marcina Najmana, szkoda jednak, że ta awantura jest wszczynana w środku epidemii oraz w trakcie najważniejszych od lat negocjacji środków unijnych. — skomentował Grzegorz Macko, radny PiS — Panowie, zajmijcie się lepiej czymś pożytecznym i spróbujcie przekonać swoje koleżanki i kolegów z Platformy Obywatelskiej do poparcia Krajowego Planu Odbudowy – bez unijnych środków wynegocjowanych przez Mateusza Morawieckiego zarówno Dolny Śląsk, jak i Polska oraz cała Europa będą miały poważny problem z gospodarczym odbiciem po epidemii.

Zwyciężyła rozwaga. Zarzuty pana Łapińskiego wobec przewodniczącego Jarocha były karygodne.skomentował radny PiS, Andrzej KredkowskiPrzewodniczący zawsze daje daje każdemu czas na sesji na swobodną wypowiedź. Umożliwia też wypowiedzenie się opozycji.

Do sytuacji w Sejmiku odniósł się także Michał Dworczyk. Napisał, że ma nadzieję, że jest to koniec wzniecanej przez opozycję w środku pandemii awantury politycznej.

Borys Budka chce głowy Łapińskiego za wystawienie Platformy na kompromitację?

Podczas wczorajszej sesji Marek Łapiński przekonywał, że przewodniczący z PiS nie może reprezentować tzw. „nowej większości”. Przewodniczący klubu KO próbował w ten sposób przekazać, że w sali sejmiku obecna jest większa ilość stronników opozycji (Koalicji Obywatelskiej, Nowoczesnej Plus i Bezpartyjnych Samorządowców liczącej teoretycznie 19 członków), niż radnych koalicji rządzącej składającej się z 17 mandatów.

Okazało się jednak, że rachunki dotyczące większości w Sejmiku są bardziej złożone.  Wniosek o odwołanie przewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego przepadł mimo nieobecności dwóch radnych z ramienia PiS. Nie uczestniczyli oni w sesji z powodu choroby. Ta sytuacja pokazała kto stanowi realną władzę ponieważ remis we wczorajszym głosowaniu oznacza, że dwóch radnych opozycji zagłosowało ręka w rękę z PiS.

Marek Łapiński wystawił w ten sposób swój klub na pośmiewisko. O jego nieudolnych działaniach piszą nawet politycy „lewej strony”.

Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że w kuluarach mówi się, że Borys Budka zażądał teraz odwołania Łapińskiego z funkcji przewodniczącego za kompromitacje i wystawienie Platformy na pośmiewisko.

— Przestrzegałem kolegów, że to pierwsze głosowanie będzie rozstrzygające. Tak też się stało mimo nieobecności dwóch radnych PiS. — powiedział nam w rozmowie telefonicznej radny Aleksander Skorupa z KO.  Zapytany o pogłoski o planach odwołania Łapińskiego odpowiedział, że o nich nie słyszał — On sam mówił, że po tym wszystkim zastanawia się nad rezygnacją, ale było to raczej wypowiedziane w emocjach.

— Były rozmowy i były negocjacje. Wszyscy z klubów opozycyjnych jednogłośnie poparli wspólnego kandydata po ewentualnym odwołaniu pana Jarocha i miał nim być Aleksander Skorupa. Listy poparcia podpisało 19 radnych i dawało to jednoznaczny sygnał na odwołanie pana Jarocha. Na sali wyszło inaczej, nie wiemy co się stało. Będziemy o tym wspólnie rozmawiać z klubami opozycji. — powiedziała Anna Brok z KO — Nie dotarły do mnie żadne sygnały o planie odwołania pana Łapińskiego. Nasz sejmikowy klub daje mu jednoznaczne poparcie.

KolejnyM ciosem dla opozycji jest dzisiejsze odwołanie Dariusza Stasiaka

Dariusz Stasiak, jedna z głównych postaci odpowiedzialnych za tzw. pucz w Urzędzie Marszałkowskim został dziś odwołany z rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Piotr Krejner

W Wałbrzychu szczepienia będą obowiązkowe – tak chce prezydent miasta i większość radnych

Poprzedni artykuł

Oświetlenie dla fanów skateboardingu

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.