Wrocławskie Muzeum Poczty i Telekomunikacji zmodernizowało ekspozycję fonograficzną. Sala Fonograficzna będzie otwarta dla miłośników muzyki, kolekcjonerów i pasjonatów dawnego brzmienia. Stało się to możliwe dzięki dofinansowaniu samorządu województwa dolnośląskiego oraz ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Ze względu na zawieszenie działalności instytucji kultury, ekspozycję będziemy mogli zobaczyć po tym, jak ustanie zagrożenie epidemią koronawirusa.
Wśród prezentowanych eksponatów zobaczyć można niewielkie odbiorniki detektorowe, pierwszy powojenny prawdziwie polski odbiornik radiowy Pionier, prototyp odbiornika telewizyjnego z 1947 r. czy słynny Belweder. Natomiast w strefie gramofonowej obok eksponatów znalazło się stanowisko wyposażone w dwa współczesne odtwarzacze do odsłuchu płyt winylowych. Pośród wielu wartościowych zbiorów znalazła się również wyjątkowa, zmodernizowana ekspozycja fonograficzna. Towarzyszą jej wielkoformatowe wydruki wykorzystujące reprodukcje materiałów fotograficznych dotyczących rozwoju fonografii.
Ekspozycja fonograficzna to prawdziwa podróż w czasie prezentująca historię radia i telewizji. W strefie gramofonowej obok eksponatów znalazło się również stanowisko wyposażone w dwa współczesne odtwarzacze do odsłuchu płyt winylowych. Na ekspozycji zobaczyć możemy również pierwsze produkowane w Polsce odbiorniki radiowe, prototyp telewizora z lat 40., a także kolekcja gramofonów i płyt winylowych.
Dzięki takiemu połączeniu ekspozycja powinna być interesująca dla zwiedzających bez względu na grupę wiekową, a charakter wypoczynkowy stanowiska odsłuchowego będzie sprzyjał rozmowom nie tylko o telekomunikacji – taką opinię wyraziła Izabela Kupietz – kierownik działu Historii Poczty i Telekomunikacji – kurator wystawy.
W uroczystości otwarcia nowej ekspozycji uczestniczyli m.in. Michał Bobowiec – członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Małgorzata Calińska-Mayer.
Muzeum Poczty i Telekomunikacji jest jedynym w Polsce muzeum gromadzącym i chroniącym zabytki stanowiące świadectwo działalności poczty na ziemiach polskich, w tym Poczty Polskiej założonej przez króla Zygmunta Augusta w 1558 r. Utworzone w 1921 r. w Warszawie, od 1956 r. mieści się w zabytkowym gmachu Poczty Głównej we Wrocławiu.
Modernizacja Sali Fonograficznej – część stałej ekspozycji telekomunikacyjnej została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wspierania działań muzealnych w wysokości 70 000 zł. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przyznał Muzeum dotację z budżetu samorządu województwa dolnośląskiego w wysokości 48 257,50 zł w ramach tego samego projektu.
Modernizacja przywróciła dawny blask historycznym eksponatom. Celem modernizacji Sali Fonograficznej było też podniesienie poziomu bezpieczeństwa eksponatów, dostosowanie ekspozycji do współczesnych standardów i dotarcie do nowych grup odbiorców, zwłaszcza dzieci i młodzieży.