Politechnika Wrocławska wystartowała z iście kosmiczną wiadomością. Od października, lotnictwo i kosmonautykę będzie można studiować we Wrocławiu! Mały krok dla uczelni, a wielki dla studentów? A może początek czegoś większego?
Mamy wszystko co powinno być, łatwość kontaktu międzynarodowego m.in. z naszymi przyjaciółmi z NASA, silne poparcie polityczne kręgów odpowiedzialnych za rozwój wysokich technologii w Polsce i sądzimy, że to jest ta jedna jedyna niepowtarzalna szansa, żeby we Wrocławiu ta dziedzina powstała – przekonuje prof. Jan Dziuban w wypowiedzi dla Radia Wrocław.
Inżynierię lotnictwa można studiować na Politechnice Wrocławskiej już od 15 lat, jednak jako specjalizację, a nie osobny kierunek. Teraz uczelnia decyduje się na kolejny krok i według prof. Jana Dziubana, Politechnika ma wszystko co potrzebne, by w przemyśle kosmicznym stać się liderem w naszym kraju.
Dla „polibudy” tematy okołokosmiczne nie są nowością. Na uczelni od dawna działają bowiem koła naukowe zaangażowane już w eksplorację nowych planet. Koła aerospace czy pojazdów niekonwencjonalnych „off road” buduje tak niesamowite projekty jak balony stratosferyczne oraz marsjańskie łaziki. Pisaliśmy o tym wielokrotnie w naszym portalu.
Według prof. Jana Dziubana, którego zespoły osiągnęły już szereg sukcesów, takich jak m.in.: opracowanie rodziny mikroreaktorów chemicznych dla fabryki nitratów typu desk-top, komórek optycznych MEMS dla cezowego mikrozegara atomowego, opracowanie wysokopróżniowych rubidowych komórek samo-pompujących się dla spetroskopii zimnych atomów, dzięki połączeniu sił trzech wrocławskich wydziałów: Mechanicznego, Mechaniczno-Energetycznego oraz Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechnika Wrocławska jako jedyna w Polsce ma odpowiednie zaplecze, by wykształcić przyszłych specjalistów przemysłu lotniczego nowej generacji, a więc lotów kosmicznych.
Jak podaje uczelnia, studenci mogą spodziewać się wielu zajęć praktycznych z fachowcami w dziedzinie lotnictwa i kosmonautyki. w tym z pilotami i inżynierami. Nasi studenci na pewno mogą spodziewać się kursów specjalistycznych realizowanych wspólnie z największymi firmami z przemysłu, także w ich siedzibach – powiedział dr inż. Michał Pomorski, prodziekan ds. dydaktyki na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Rekrutacja na kosmonautykę oraz lotnictwo rusza już za tydzień, 15 maja.