Polityka dla LudziWiadomościWideo/Galerie

Liczba ludności Polski spadnie o 57%? Rozmawiamy z Minister Rodziny i Polityki Społecznej [WIDEO]

0

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg odwiedziła województwo dolnośląskie. Mówiła przede wszystkim o szczegółach projektu Strategia Demograficzna 2040 i z tej okazji odwiedziła także nasz format #StudioFakty.


Od 1990 r. współczynnik dzietności w Polce kształtuje się na poziomie niegwarantującym prostej zastępowalności pokoleń, a w 2002 r. po raz pierwszy liczba zgonów była większa niż liczba urodzeń. Według prognozy ONZ jeśli nic się nie zmieni, to na koniec XXI wieku, liczba ludności Polski zmniejszy się o ponad 57% i będzie na poziomie 16,3 mln.

Odpowiedzią na ten problem ma być projekt Strategia Demograficzna 2040, który został zaproponowany przez rząd. Zakłada on wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń poprzez długofalowe, wieloobszarowe działania likwidujące bariery, które zniechęcają Polaków do realizowania ich aspiracji w zakresie rodziny. Wśród priorytetowych kierunków interwencji są programy z Polskiego Ładu oraz nowe inicjatywy wspierające elastyczność i stabilność pracy oraz poprawę jakości ochrony zdrowia.

Projekt Strategii Demograficznej 2040 powstał w oparciu o analizę ponad 650 badań. Konsultowany był z wieloma różnymi środowiskami, aby w pełni poznać i zrozumieć wszystkie potrzeby i bariery wpływające na dzietność.

RUSZYŁY KONSULTACJE

Trwają konsultacje projektu Strategii Demograficznej 2040. W ramach konsultacji zaplanowanych zostało 16 spotkań w 16 miastach w Polsce. Wszystkie informacje dotyczące projektu Strategii Demograficznej 2040 dostępne są na stronie Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej.

Pisemne uwagi na temat konsultowanego projektu można wysyłać na adres: Strategiademograficzna2040@mrips.gov.pl. 

EKOSTRAŻ świętuje swoje 11. urodziny. Już w tę sobotę w Basen Beach Bar

Poprzedni artykuł

Aquapark na Brochowie – wszystkie prace zgodnie z planem

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.