Lewica zorganizowała konferencję prasową w stolicy Dolnego Śląska, aby poinformować opinię publiczną o efektach działań związanych z Funduszem Odbudowy Unii Europejskiej.
Parlamentarzyści Lewicy mówili o środkach wynegocjowanych w trakcie roboczych rozmów z przedstawicielami Zjednoczonej Prawicy, które trafią między innymi na potrzeby szpitali powiatowych. To był warunek głosowania „za” w sprawie zgody na ratyfikację Funduszu Odbudowy.
Chodzi o 770 miliardów złotych dla Polski, więc nasze poparcie było oczywiste – podkreśla posłanka na Sejm RP Agnieszka Dziemianowicz Bąk. Wśród wynegocjowanych przez Lewicę postulatów znalazła się budowa mieszkań na wynajem, pieniądze dla szpitali powiatowych, pieniądze dla firm oraz 30% środków dla samorządu – dodaje poseł na Sejm RP Krzysztof Śmiszek.
Dobrze, że doszło do ponadpolitycznej zgody bardzo różnych środowisk, bo samorządy i przedsiębiorcy bardzo czekają na środki potrzebne po kryzysie epidemicznym – komentuje wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko, który dodał, że teraz czekamy na szybkie działanie w Senacie RP. Lewica zachowała się jak racjonalna opozycja, przyszła z postulatami, które były przedmiotem rozmowy – podsumował wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.
Sejm RP, głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Polski 2050, wyraził zgodę na ratyfikację Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej. Ustawa trafiła pod obrady Senatu, gdzie czeka na rozpatrzenie. Polska jest obecnie wśród kilku ostatnich unijnych krajów, które jeszcze nie zamknęły procedury ratyfikacyjnej. Bez niej Komisja Europejska nie może uruchomić pomocy dla żadnego kraju wspólnoty, choć skutki kryzysu epidemicznego wymagają jak najpilniejszego reagowania. Zobacz nasze video.
Zdaniem większości komentatorów politycznych i ekonomicznych, ale też większości Polaków, na co wskazują badania opinii publicznej, ogromne środki, które popłyną do Polski w ramach Funduszu Odbudowy przyczynią się do gospodarczej normalności.
Dariusz Nowakowski video z wykorzystaniem fragmentów materiału promocyjnego KPRM