Wrocławskie Fakty

WIDEO

WYWIAD

FELIETON

POLITYKA

KONTAKT

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Komunikacja i Rozkład Jazdy
  • Zdrowie
Wrocławskie Fakty
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Komunikacja i Rozkład Jazdy
  • Zdrowie
Wrocławskie Fakty
Home Wiadomości

Leczenie przez żywienie – wrocławski szpital z tytułem „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”

KK przez KK
22 października 2020
w Wiadomości
0
Leczenie przez żywienie – wrocławski szpital z tytułem „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”

I edycja programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – leczenie przez żywienie” dobiegła końca. Celem programu było upowszechnianie w polskich szpitalach dobrych praktyk żywienia klinicznego, ponieważ każdy pacjent ma prawo do oceny stanu odżywienia i otrzymania prawidłowego leczenia żywieniowego. Podjęcie takiej terapii zwiększa jego szanse w walce z chorobą.

Do programu zgłosiły się 64 placówki z całej Polski. Aby otrzymać certyfikat, szpitale musiały spełnić liczne wymagania oraz przejść oficjalną certyfikację przeprowadzoną przez radę ekspertów. W tym roku ze względu na obostrzenia i wciąż trwającą pandemię COVID-19 wszelkie spotkania certyfikujące odbyły się w formie internetowej. Po licznych spotkaniach ze zgłoszonych 64 placówek zespoły certyfikujące wyłoniły 27 szpitali. Otrzymanie certyfikatu potwierdza przestrzeganie przez placówkę najwyższych standardów w zakresie leczenia żywieniowego oraz możliwość zapewnienia każdemu pacjentowi z ryzykiem żywieniowym odpowiedniej opieki hospitalizacyjnej.

Rada Ekspertów po przeprowadzaniu certyfikacji nagrodziła 27 szpitali. Wśród laureatów znalazł się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Dr. Jerzego Gromkowskiego we Wrocławiu. Wręczenie certyfikatów odbyło się dzisiaj podczas gali online.

Podczas wręczenia certyfikatów eksperci podsumowali przebieg certyfikacji, podczas których można było wyciągnąć wiele ciekawych wniosków. Certyfikacje szpitali pokazały, że deklaracje szpitali odnośnie prowadzenia leczenia żywieniowego często nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Do najsłabszych punktów certyfikacji należą poradnictwo ambulatoryjne, indywidualne diety doustne, informacje dla pacjenta z zakresu wskazań, zasad i metod terapii oraz dostęp do kompletnych mieszanin. Najlepiej z kolei wypadły diagnostyka laboratoryjna, dostęp do leków, diet medycznych, preparatów do żywienia i sprzętu – komentuje dr n. med. Michał Jankowski, Adiunkt Katedry Chirurgii Onkologicznej CM UMK, Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Na odsiecz przyszedł program, który miał na celu upowszechnienie żywienia klinicznego. Polegał on na certyfikacji szpitali zgodnie z kryteriami Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego, które zostały opracowane i zaakceptowane przez Radę Ekspertów. Zgodnie z założeniami programu określone zostały zasady niezbędne do wdrożenia dobrej praktyki leczenia żywieniowego w każdym szpitalu starającym się o certyfikat. Dla realizacji tych zasad niezbędne jest dokonywanie rzetelnej i regularnej oceny stanu odżywienia pacjenta oraz udostępnienie leczenia żywieniowego dla każdego pacjenta ze wskazaniami.

W ostatnich latach wyraźnie zarysował się problem polskich szpitali, polegający na niewykorzystaniu refundacji na diety poza i dojelitowe. Dotychczas pacjent, który nie był w stanie przyjmować pokarmu doustnie, najczęściej po prostu głodował, ponieważ nie otrzymywał żywienia klinicznego. Jeżeli pacjent nie jest w stanie przyjmować pokarmów, powinien otrzymać leczenie pozajelitowe i dojelitowe. Preparaty te są refundowane w ramach terapii – podkreśla prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk – prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.

Celem leczenia żywieniowego jest poprawa stanu odżywienia, utrzymanie prawidłowego rozwoju, poprawa rokowania, przyspieszenie wyleczenia i umożliwienie zastosowania innych metod leczenia. Jako korzyści takiej praktyki wymienia się m.in. wzrost masy ciała i masy mięśniowej, szybszy powrót do normalnej aktywności oraz generalną poprawę samopoczucia i wzrost jakości życia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pacjentów, którzy przechodzą poważne operacje i są leczeni onkologicznie.

Spotkania online pokazały też, że determinacja szpitali we wzorowym prowadzeniu żywienia klinicznego jest wysoka. Nie dotyczy to jednak wszystkich placówek, wciąż mamy wiele do zrobienia w tej dziedzinie, aczkolwiek miejmy nadzieję, że nagrodzone jednostki będą dawać przykład szpitalom z całej Polski – dodaje dr hab. n. med. Przemysław Matras, Prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego, Adiunkt I Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego, Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Leczenie żywieniowe (żywienie kliniczne) jest niezwykle istotną częścią leczenia wielu chorób, które podejmuje się by poprawić lub utrzymać stan odżywienia pacjenta. Leczenie żywieniowe obejmuje ocenę stanu odżywienia pacjenta, ocenę zapotrzebowania na substancje odżywcze, zlecanie i podawanie odpowiednich dawek energii, białka, elektrolitów, witamin, pierwiastków śladowych i wody w postaci zwykłych produktów odżywczych, płynnych diet doustnych lub sztucznego odżywiania, monitorowanie stanu klinicznego i zapewnienie optymalnego wykorzystania wybranej drogi karmienia.

Polska służba zdrowia korzysta z refundacji żywienia pozajelitowego oraz dojelitowego. Jednak lekarze coraz częściej zwracają uwagę na prawidłowe odżywianie i występowanie zaburzeń metabolicznych u pacjentów leczonych w szpitalu, problem niedożywienia szpitalnego wciąż dotyczy dużej liczby pacjentów.

Wprowadzenie działań mających na celu poprawę efektywności terapii żywieniowych stosowanych w szpitalach jest niezbędnym elementem niosącym za sobą pozytywne rezultaty zarówno dla pacjenta, jak i samej placówki. Efektywna terapia żywieniowa w leczeniu pooperacyjnym pacjenta pozwala na ograniczanie powikłań, co przekłada się na koszty leczenia i czas pobytu w szpitalu. Niestety powszechne jest niedożywanie szpitalne. Wielokierunkowe konsekwencje niedożywienia przekładają się na skutki leczenia, ale także na stan zdrowia pacjenta po wyjściu ze szpitala i zakończeniu terapii – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk – Prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.

Stosowanie terapii żywieniowej w polskich szpitalach, pomimo konieczności lub wskazań do przeprowadzenia u części pacjentów, nadal jest procesem nieuregulowanym i problematycznym dla wielu placówek, dlatego ze szczególną inicjatywą poprawy sytuacji pacjentów, ich jakości leczenia żywieniowego oraz ułatwienia kadrze medycznej korzystania z refundowanego potencjału leczenia żywieniowego wyszło Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu tworząc program „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”.

Certyfikat jest przyznawany na dwa lata. Zespoły opracowują już następną edycję programu, która ruszy niebawem. Wiele jednostek ze względu na wybuch epidemii była zmuszona przesunąć swoje certyfikacje, dlatego już wkrótce szpitale będą mogły próbować swoich sił, aby otrzymać potwierdzenie prowadzenia żywienia klinicznego na najwyższym poziomie.

Organizatorem programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” jest Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN), a swoim patronatem program objęli: Narodowy Fundusz Zdrowia, Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego, Polska Federacja Szpitali, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Polska Unia Szpitali Klinicznych, Sekcja Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Stowarzyszenie Apetyt na Życie. Udział w programie jest bezpłatny. Więcej informacji: www.leczenieprzezzywienie.org

Tagi: zdrowie
UdostępnijUdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

6 tras kolejowych przejmie samorząd województwa – najpierw formalności, potem inwestycje

Następny wpis

Wyższe dotacje i współpraca z gminami – rusza druga część ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze” 2.0

Następny wpis
Wyższe dotacje i współpraca z gminami – rusza druga część ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze” 2.0

Wyższe dotacje i współpraca z gminami – rusza druga część ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze” 2.0

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Najnowsze
  • Komentowane
  • Popularne
Rusza nowa linia autobusowa na wrocławskie lotnisko!

Rusza nowa linia autobusowa na wrocławskie lotnisko!

29 września 2023
Wilk dotkliwie pogryzł 65-letnią kobietę! Trafiła do wrocławskiego szpitala

Wilk dotkliwie pogryzł 65-letnią kobietę! Trafiła do wrocławskiego szpitala

27 września 2023
Nie żyje Maciej Zabielski. Aktor miał 64 lata

Zwłoki znalezione we Wrocławiu. Tragiczny finał poszukiwań 48-latka

1 października 2023
Pionierski zabieg we wrocławskim Instytucie Chorób Serca

Pionierski zabieg we wrocławskim Instytucie Chorób Serca

29 września 2023
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci w wieku 12-13 lat. Jak się zapisać?

Debata nt. cyfryzacji medycyny szkolnej na przykładzie systemu Fundacji Medicover. Wrocław inspirującym przykładem dla reszty kraju

1
Plejada gwiazd w Twardogórze. Startuje turniej TAURON Giganci Siatkówki!

Plejada gwiazd w Twardogórze. Startuje turniej TAURON Giganci Siatkówki!

1
Polski złoty umacnia się – drugi najwyższy kurs względem euro w tym roku!

Krajowa Administracja Skarbowa wykazała zaniżenie podatku przez międzynarodową spółkę

1
Pionierski zabieg we wrocławskim Instytucie Chorób Serca

Pionierski zabieg we wrocławskim Instytucie Chorób Serca

1
Mia100 Mostów: Most Grunwaldzki we Wrocławiu

Remont na moście Grunwaldzkim. Zmiany w trasach tramwajów [SZCZEGÓŁY]

2 października 2023
Wrocław. „Ballady i romanse” Mickiewicza we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

Wrocław. „Ballady i romanse” Mickiewicza we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

2 października 2023
„Znamy przepis na Pyszne.pl” – wspólna akcja Pyszne.pl i Stowarzyszenia Zdrowy Rower

„Znamy przepis na Pyszne.pl” – wspólna akcja Pyszne.pl i Stowarzyszenia Zdrowy Rower

2 października 2023
Nowa wystawa Muzeum Narodowego. Jej bohaterkami są polskie artystki szkła

Nowa wystawa Muzeum Narodowego. Jej bohaterkami są polskie artystki szkła

2 października 2023

Reklama

timcatering katering

Ostatnie aktualności

Mia100 Mostów: Most Grunwaldzki we Wrocławiu
Komunikacja i Rozkład Jazdy

Remont na moście Grunwaldzkim. Zmiany w trasach tramwajów [SZCZEGÓŁY]

2 października 2023
Wrocław. „Ballady i romanse” Mickiewicza we Wrocławskim Teatrze Pantomimy
Kultura

Wrocław. „Ballady i romanse” Mickiewicza we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

2 października 2023
„Znamy przepis na Pyszne.pl” – wspólna akcja Pyszne.pl i Stowarzyszenia Zdrowy Rower
Wiadomości

„Znamy przepis na Pyszne.pl” – wspólna akcja Pyszne.pl i Stowarzyszenia Zdrowy Rower

2 października 2023
Nowa wystawa Muzeum Narodowego. Jej bohaterkami są polskie artystki szkła
Kultura

Nowa wystawa Muzeum Narodowego. Jej bohaterkami są polskie artystki szkła

2 października 2023
Zmiany w programie Ciepłe Mieszkanie. Zyskają najemcy komunalni
Wiadomości

Zmiany w programie Ciepłe Mieszkanie. Zyskają najemcy komunalni

2 października 2023
Poznajcie duńską legendę z Wysp Owczych w ramach cyklu FIRLEJ DZIECIOM!
Kultura

Poznajcie duńską legendę z Wysp Owczych w ramach cyklu FIRLEJ DZIECIOM!

2 października 2023

WrocławskieFakty.pl - wiarygodne informacje z Wrocławia i regionu. Sprawdzone fakty i opinie.

Social Media

Polityka prywatności
Kontakt
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski
Zastępca redaktora naczelnego: Filip Macuda

Kategorie

  • Biznes
  • Blisko Wrocławia
  • Długołęka
  • Dolny Śląsk
  • Dzieje się
  • Edukacja
  • Felieton
  • Handel
  • Inne
  • Komunikacja i Rozkład Jazdy
  • Kultura
  • Na sygnale
  • Oświadczenie
  • Polityka
  • Rozkład Jazdy
  • Sport
  • Syców
  • Ważne
  • Wiadomości
  • Wideo/Galerie
  • Wrocław
  • Wywiad
  • Zdrowie

Ostatnie aktualności

Mia100 Mostów: Most Grunwaldzki we Wrocławiu

Remont na moście Grunwaldzkim. Zmiany w trasach tramwajów [SZCZEGÓŁY]

2 października 2023
Wrocław. „Ballady i romanse” Mickiewicza we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

Wrocław. „Ballady i romanse” Mickiewicza we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

2 października 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Komunikacja i Rozkład Jazdy
  • Zdrowie

© 2022 WroclawskieFakty.pl

Drogi użytkowniku
Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://wroclawskiefakty.pl/polityka-prywatnosci)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
SAVE & ACCEPT