Gdy w 1959 roku z hal Jelczańskich Zakładów Samochodowych wyjechały pierwsze egzemplarze autobusów zmontowanych z dostarczonych przez czechosłowackie zakłady Škoda części, nikt nie spodziewał się, że produkowane w podwrocławskim Jelczu Ogórki staną się najpopularniejszymi autobusami miejskimi i międzymiastowymi lat PRL-u.
Podstawowym wariantem wytwarzanego w Jelczu autobusu na licencji czechosłowackiej był model 043 przeznaczony na potrzeby komunikacji międzymiastowej i na przeszło dwie dekady stał się flagowym autobusem PKS. Dysponował 42 miejscami siedzącymi i 10 stojącymi, jednak w realiach PRL-u zwykle na uczęszczanych liniach woził znacznie więcej pasażerów. W lutym 1984 r., czyli ćwierć wieku po uruchomieniu produkcji, w Jelczańskich Zakładach Samochodowych świętowano ukończenie montażu 25-tysięcznego egzemplarza Jelcza 043. To właśnie z tego roku pochodzi egzemplarz, który swą służbę we Wrocławskim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym zakończył jako dawca części dla innych autobusów stacjonujących w zajezdni nr VII przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu.
Pojazd ten, przez lata nieużywany i niegarażowany, popadł w ruinę. W latach 2020–2021 został wyremontowany przez konsorcjum złożone z Centrum Historii Zajezdnia, Politechniki Wrocławskiej, Spółki Jelcz, NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu. Dzięki wsparciu finansowemu Miasta Wrocławia oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas Weekendu Niepodległości w 2021 roku odbył się premierowy przejazd odremontowanego Ogórka. Od tego czasu autobus jest atrakcją licznych projektów realizowanych w Centrum Historii Zajezdnia, będąc także jednym z elementów bogatej oferty edukacyjnej tej instytucji (np. akcji „Ogórkiem do Zajezdni”).
W tym roku zajezdniowy Ogórek, czyli Jelcz 043, obchodzi 40. urodziny. Z tej okazji Centrum Historii Zajezdnia organizuje urodzinowy zlot autobusów Ogórków, który odbędzie się w weekend 15 – 16 czerwca. Obchody będą częścią tegorocznego Święta Wrocławia. Wszystkie atrakcje urodzinowe są bezpłatne (z wyjątkiem zwiedzania ścieżką tematyczną wystawy), ale obowiązują zapisy (formularz na www.warsztaty.zajezdnia.org).
40. urodziny Ogórka to dwudniowe święto, którego centralnym punktem będzie przejazd innych jelczańskich Ogórków na trasie Centrum Historii Zajezdnia – centrum Wrocławia i z powrotem, tort urodzinowy, a także warsztaty, kursy Ogórkiem, zwiedzanie tematyczne „Kiedy Zajezdnia była zajezdnią”, wernisaż wystawy plenerowej „Czterdzieste urodziny Ogórka” oraz spotkanie z podróżnikami ze Stowarzyszenia Jelczem w Himalaje, czyli uczestnikami wyprawy ciężarówką Jelcz 325 z Wrocławia do Nepalu.
Dzis juz nie ma tego klimatu…. niestety.