W poniedziałek rano Międzynarodowy Komitet Olimpijski zatwierdził włączenie lacrosse do Igrzysk Olimpijskich w kalifornijskim Los Angeles w 2028 roku. Głosowanie zatwierdzające na Sesji MKOl było ostatnim krokiem w formalnym procesie zainicjowanym przez Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich LA28 w zeszłym roku w celu dodania nowych dyscyplin sportowych do programu imprezy.
W 2028 r. rywalizacja lakrosowa mężczyzn i kobiet odbędzie się w formule sześcioosobowej (SIXES) – jeszcze szybszej, kompaktowej wersji sportu, będącej skrzyżowaniem „boiskowego” field lacrosse i box lacrosse. „Szóstki” charakteryzują się przyspieszonym, otwartym stylem gry z szybkimi zmianami posiadania i ciągłymi akcjami ofensywnymi, które zapewniają wysokie wyniki. Opracowana w 2018 roku formuła sześcioosobowa jednocześnie zmniejsza koszty i złożoność uczestnictwa oraz organizacji wydarzeń.
Igrzyska Los Angeles 2028 staną się kolejnymi, podczas których będzie można podziwiać zmagania najlepszych lakrosistów globu. Sport, obecnie uprawiany w prawie 100 krajach na całym świecie, obecny był na Igrzyskach w 1904 r. (St. Louis) i 1908 r. (Londyn). Lacrosse został później zaprezentowany jako dyscyplina pokazowa na trzech Igrzyskach Olimpijskich: w Amsterdamie w 1928 r., Los Angeles w 1932 r. oraz Londynie w 1948 r. Lacrosse to jeden z pięciu nowych sportów dodanych do programu sportowego LA28, dołączający do baseballu/softballu, krykieta, futbolu flagowego i squasha.
– Droga do Reprezentacji Polski może być w przypadku lakrosa dużo szybsza, niż w innych dyscyplinach sportu – mówi Mikołaj Śmigiel, trener Kosynierów Wrocław. Lakros wciąż jest dość niszowy, więc statystycznie kandydat ma do „pokonania” mniejszą liczbę konkurentów. Wiadomo – łatwo nie jest, a zawodnicy występujący w biało-czerwonych koszulkach, to wciąż kilkunastu naprawdę najlepszych graczy w kraju! Na pewno jednak istnieje szansa, że dzisiejszy nastolatek, po naprawdę ciężko przepracowanych czterech latach treningów, mógłby występować w kwalifikacjach do Igrzysk w szerokim składzie Reprezentacji – dodaje Mikołaj.
Wrocławskie „Kosy” wciąż są otwarte na nowych zawodników. W tym momencie najlepszy polski klub lakrosowy (w ciągu 15 lat Kosynierzy zdobyli 10 tytułów Mistrza Polski oraz Puchar Polski) posiada aż pięć sekcji: seniorską, młodzieżową i 3 juniorskie! Jedyne wymagania to brak przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania sportu, wypełnienie formularza (link: www.tinyurl.com/KosyRekrutacja), oraz strój sportowy i obuwie zmienne podczas treningu.
Sekcja seniorska trenuje w poniedziałki i środy od 20:30 do 22:00 na boisku P5 AWF Wrocław. Młodzież licealna i z klas 7-8 szkół podstawowych (sekcja młodzieżowa) trenuje na boisku B na Polach Marsowych (AWF Wrocław, wjazd od Paderewskiego) w poniedziałki (w godzinach 17:00-18:30) i w środy (w godzinach 18:00-19:30).
Sekcje dla uczniów szkół mają aż trzy lokalizacje treningów: na Pilczycach (na boisku przy ulicy Lotniczej 72 we wtorki i czwartki w godzinach 17:30-18:30), na Ołbinie (w Szkole Podstawowej 84 przy Górnickiego 20 we wtorki i czwartki w godzinach 17:30-18:30) oraz na Ołtaszynie (na boisku przy ulicy Wojszyckiej 1 we wtorki i piątki w godzinach 18:00 – 19:00).
Więcej szczegółów dotyczących rekrutacji: www.tinyurl.com/ZostanKosynierem.