Krzysztof Śmiszek to polski prawnik i działacz na rzecz praw człowieka i praw mniejszości. Jest doktorem nauk prawnych i wykładowcą akademickim. Jest także Posłem RP IX kadencji, a także wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy. W swoim życiu pełnił role eksperta wielu polskich organizacji pozarządowych zajmujących się przeciwdziałaniem dyskryminacji. Sam jednak postanowił.. zdyskryminować kobiety, które głosują na konkurencyjną partię polityczną.
Wybrane stanowiska, które zajmował:
- Współzałożyciel i honorowy przewodniczący Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego
- Szef Grupy Prawnej Stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii
- Prawnik w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn Izabeli Jarugi-Nowackiej i Magdaleny Środy, gdzie zajmował się analizą i praktycznym stosowaniem ustawodawstwa antydyskryminacyjnego (2003-2005)
- Prawnik i koordynator programowy EQUINET – Europejskiej Sieci Współpracy Urzędów ds. Równego Traktowania w Brukseli (2008-2010)
- Członek Europejskiej Sieci Ekspertów Prawnych w Dziedzinie Niedyskryminacji (od 2014)
- Pracownik naukowy w Zakładzie Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2011-2016)
- Trener praw człowieka Rady Europy w ramach programu HELP (Human Rights Education for Legal Professionals)
- Sekretarz redakcji międzynarodowego pisma prawniczego „Anti-Discrimination Law Review” (od 2017)
- Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Równouprawnienia Społeczności LGBT+ (od 2019)
Wśród jego publikacji możemy znaleźć tytuły takie jak:
- „Dyskryminacja i mobbing w zatrudnieniu” – współautor, wydawnictwo C. H. Beck, 2008r.
- „Nowe standardy ochrony przed dyskryminacją w polskim prawie”, Edukacja Prawnicza Nr 5, 2011r.
- „Powolny proces dostosowywania polskiego systemu polityki antydyskryminacyjnej do standardów unijnych”, Problemy Polityki Społecznej Nr 15/2011, 2011r.
- „Mechanizm dochodzenia roszczeń w sprawach o dyskryminację” (w) „Prawo antydyskryminacyjne w Unii Europejskej” red. A. Zawidzka-Łojek, A. Szczerba-Zawada, Instytut Wydawniczy EuroPrawo, 2015r.
- „Testy dyskryminacyjne. Praktyczny podręcznik dla organizacji pozarządowych” współred. z K. W Wysienska-Di Carlo, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, 2016
- „Zwalczanie stereotypów płciowych jako standard ochrony przed dyskryminacją. Praktyka stosowania prawa” (z K. Kędziorą), księga jubileuszowa poświęcona osobie i dorobkowi naukowemu Pani prof. dr hab. E. Zielińskiej, wydawnictwo C.H. Beck, 2016
- „Komentarz do ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania” (współred. nauk. z K. Kędziorą), Wolters Kluwer, 2016
Jak państwo oceniają postawę eksperta do spraw antydyskryminacji? Czy ocena wyborczyń innej partii, których decyzja – jego zdaniem – jest oznaką „głupoty lub zaczadzenia” to przejaw dyskryminacji? Dajcie znać, co sądzicie o tej wypowiedzi posła Nowej Lewicy! W najbliższych dniach przekażemy nasz materiał wideo do organizacji, z którymi współpracuje Poseł Krzysztof Śmiszek, aby zapytać o to, czy jego zachowanie jest dyskryminujące dla kobiet popierających inną partię.