Wrocławskie uczelnie wyższe zamknęły już pierwszą turę naboru dla przyszłych studentów. Najbardziej obleganymi kierunkami w stolicy Dolnego Śląska – jak wynika ze wstępnych informacji – są: stomatologia, psychologia oraz informatyka stosowana w języku angielskim.
Z informacji udostępnionych przez uczelnie publiczne wynika, że praktycznie nie ma kierunków „niechcianych”. Absolwenci szkół średnich szturmują jednak kilka z nich w przekonaniu, że studia dają im perspektywę zatrudnienia oraz interesującej pracy.
- Największe obłożenie dotyczy stomatologii na Uniwersytecie Medycznym. Tu aplikacje złożyło prawie 1,5 tys. osób, co oznacza, że o jedno miejsce ubiega się aż 26 kandydatów. Na tej uczelni dużym wzięciem cieszy się jeszcze kierunek lekarski, gdzie startuje 13 osób na jedno miejsce i nieco słabiej analityka medyczna, gdzie o jedno miejsce zabiega 8 osób.
- Psychologia zdominowała listy kandydatów do Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest ponad 2500 osób chcących studiować ten kierunek, a więc jedno studenckie krzesło jest obiektem marzeń 25 chętnych. Lżej jest na kierunkach dziennikarskich, gdzie o jedno miejsce stara się 15 potencjalnych naszych kolegów w branży medialnej, a być może naszych przyszłych reporterów. Bardzo popularne kiedyś prawo nie wzbudza już entuzjazmu, bo o jedno miejsce konkuruje ze sobą jedynie 6 zainteresowanych.
- Informatyka stosowana w języku angielskim na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej przyciągnęła 210 kandydatów, co oznacza, że na jedno miejsce aplikuje 14 lingwistycznie usposobionych cyberpasjonatów. Ten sam kierunek z opcją języka polskiego skupia 1300 kandydatów, ale na jedno miejsce przypada 9 osób. Trzecim kierunkiem na „polibudzie” okazała się informatyka algorytmiczna na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Tu o jedno miejsce stara się 7 osób.
- Duży nabór ma w tym roku Uniwersytet Ekonomiczny. Na logistykę chce się dostać ponad 830 osób, czyli na jedno miejsce spogląda 12 kandydatów. Tylko trochę mniej, bo 10 osób na miejsce aplikuje na kierunek informatyka w biznesie. Trzecim najpopularniejszym kierunkiem jest analityka gospodarcza, gdzie o jedno krzesło w sali wykładowej stara się 8 kandydatów.
- Stosunkowo najspokojniej jest na Uniwersytecie Przyrodniczym. Tutaj na kierunek pod nazwą Żywienie człowieka i dietetyka aplikuje prawie 600 osób, czyli 9 kandydatów na miejsce. Weterynaria skupia prawie 1200 kandydatów, czyli 8 osób na miejsce. Całkiem łagodnie jest na biotechnologii, gdzie starają się o miejsce akademickie 3 osoby.
W chwili publikacji nie mamy jeszcze danych z: Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, Akademii Wychowania Fizycznego. We Wrocławiu działa jeszcze 17 uczelni niepublicznych, które również prowadzą nabory. Ostateczne wyniki poznamy jesienią, gdy wszystkie szkoły wyższe przeprowadzą ewentualne nabory dodatkowe.