We Wrocławiu pojawi się nowy krasnal. Archiwum Państwowe jako jedna z ostatnich instytucji publicznych w mieście do niedawna nie posiadała jeszcze swojego małego przedstawiciela.

Warto wspomnieć, że Wrocławskie Krasnale to już całkiem spora rodzina. Na ten moment w naszym mieście można znaleźć 382 figurki, których wciąż przybywa. Na zdjęciu powyżej jeden z krasnali najbardziej kojarzonych z pewną sympatyczną wrocławską tradycją. Miniaturowy archiwista pojawi się pod siedzibą Archiwum Państwowego już w czerwcu, a urzędnicy niedawno rozpoczęli poszukiwanie dla niego oryginalnego imienia.

Archiwum Państwowe we Wrocławiu zwraca się do mieszkańców to wymyślenie imienia dla swojego nowego krasnala-archiwisty. Swoje propozycje można zgłaszać do 31 maja br. a do połowy miesiąca napłynęło ich już ponad 100. Imiona zgłaszać można pod postem dostępnym po kliknięciu na poniższą ilustrację. Wybrane imię ogłoszone zostanie 8 czerwca br.

Archiwum Państwowe we Wrocławiu powstało na gruzach działającego w przedwojennym Wrocławiu Staatsarchiv zu Breslau. W 1811 r., w związku z sekularyzacją klasztorów śląskich, powołano do życia Archiwum Prowincji Śląskiej we Wrocławiu, którego zadaniem było zabezpieczenie olbrzymiej liczby książek, dzieł sztuki i archiwaliów zgromadzonych przez klasztory na Dolnym i Górnym Śląsku w ciągu minionych wieków. Archiwum kierowane przez profesora Johanna Büschinga funkcjonowało początkowo w połączeniu z Uniwersytetem Wrocławskim, dopiero w roku 1821 zostało usamodzielnione i otrzymało prawo przejmowania nie tylko archiwów poklasztornych, ale także wszelkich akt państwowych rozproszonych na terenie całej prowincji. W latach 1822 – 1830 jego zasób wzrósł dwudziestokrotnie.

Pozostawienie archiwum dla przyszłych pokoleń to bardzo szczytne i potrzebne działanie. Archiwum Państowe prowadzi obecnie dwie akcje, w których pomóc mogą wrocławianie. O jednej z nich informowaliśmy już w naszym portalu – to projekt pod nazwą „Archiwum Pandemii A.D. 2020”. Pandemia koronawirusa jest czasem bezprecedensowym dla naszej społeczności. Dzięki zbiorom mieszkańców Wrocławia, Archiwum zamierza dobrze udokumentować ten nietypowy okres.

Obecnie Archiwum Państwowemu we Wrocławiu podlegają Oddziały w Bolesławcu, Jeleniej Górze, Kamieńcu Ząbkowickim i Legnicy.

Nikt nie jest pozbawiony pomocy – Dolnośląski Pakiet Gospodarczy działa

Poprzedni artykuł

Lew zaryczał, więc wracamy do ZOO – MPK nam w tym pomoże

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

1 Komentarze

  1. Fiszka

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.