Rozprzestrzenianie koronawirusa można spowolnić poprzez przerwanie łańcucha kontaktów.
To jedyna skuteczna metoda zapobiegania kolejnym zarażeniom i przenoszeniem choroby na inne osoby. Jest jednak słaby punkt tej metody – jest nim człowiek, który uważa, że „mnie to nie dotyczy”, „czuję się dobrze, więc nikogo nie zarażę”, „jestem odporny, bo łykam witaminę C”, itp.
Propagowane od kilku tygodni ostrzeżenia, zalecenia i rekomendacje, w tym tygodniu przyjęły w Polsce formę tzw. stanu zagrożenia epidemicznego. Jak informowaliśmy w naszym portalu, rząd RP wprowadził daleko idące zakazy i ograniczenia. Ich celem jest właśnie przerwanie łańcucha kontaktów z osobami, które – świadomie lub nieświadomie – mogą transmitować koronawirusa i powodować jego proliferację.
Mówiąc prościej: im mniej kontaktów tym mniejsze prawdopodobieństwo przekazania czy przyjęcia śmiertelnie groźnego koronawirusa. Najskuteczniejsza jest izolacja.
Ograniczenia działalności instytucji, podmiotów gospodarczych, swobody poruszania się pomiędzy państwami oraz zakazy odbywania zgromadzeń o charakterze kulturalnym, sportowym, religijnym czy społeczno-politycznym są opisane przepisami prawa i w każdym przypadku można uzyskać szczegółowe wyjaśnienia korzystając z informacji publicznej dostępnej w domenie „.gov”. Jest ona jedynym oficjalny kanałem certyfikowanej informacji w sprawach związanych z zagrożeniem epidemicznym w Polsce.
Przepisy nie zastąpią odpowiedzialności spoczywającej na każdym z nas. Ani panika, ani brawura, ani strach, ani obojętność – nie są dobrymi doradcami.
Jeszcze jedno… Szanujmy ciężką, wymagającą osobistego poświęcenia, a czasem odwagi, pracę wszystkich służb publicznych i wolontariuszy zaangażowanych w działanie na rzecz osób chorych, zarażonych i nas wszystkich. Lekarze i pielęgniarki, ratownicy medyczny i pracownicy służb sanitarnych, żołnierze, funkcjonariusze straży granicznej, strażacy pożarni, policjanci, strażnicy miejscy, urzędnicy państwowi i samorządowi – to ludzie, którzy od szeregu dni stoją na swoistym froncie walki z zagrożeniem epidemicznym. Oni też mają swoje rodziny, prawo do bezpieczeństwa i wypoczynku, ale też mogą być po ludzku… zmęczeni.
Nad powyższym tekstem zamieszczamy infografiki ukazujące najważniejsze i pewne informacje dotyczące przeciwdziałania epidemii koronawirusa w Polsce.
Kompletne informacje są też dostępne w serwisie: https://www.gov.pl/web/koronawirus
Komentowane 1