800 zarejestrowanych gości, ponad setka panelistów z całej Polski i tysiące osób, które biorą udział w wyborach Rad Kultury. We Wrocławiu rozpoczął się Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska pod hasłem „Sztuka współpracy”.
Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska to dyskusje, debaty i warsztaty dotyczące regionalnego środowiska kulturalnego. Od samego początku przygotowywany był z myślą o lokalnych środowiskach twórczych. Tegoroczny Kongres Kultury jest pierwszym, który łączy inicjatywy miasta oraz województwa. To połączenie zrealizowanego w 2016 i 2020 roku Wrocławskiego Kongresu Kultury oraz zeszłorocznego Dolnośląskiego Kongresu Kultury. Stąd m.in. podtytuł „Sztuka współpracy” – symbol kulturalnej współpracy pomiędzy dwoma samorządami. Sztuka współpracy to zaproszenie do dialogu między wszystkimi jednostkami i osobami składającymi się na kulturalne środowisko regionu.
- Dziedzictwo kulturowe to nasz fundament i wartość, w którą warto inwestować. Jestem zwolenniczką miasta kompletnego, a Wrocław to miasto kompletne. Troszczymy się zarówno o transport, edukację, sport, jak i kulturę, która zajmuje u nas ważne miejsce. Roczny budżet miasta na kulturę w 2024 roku 214 mln zł. To pieniądze na utrzymanie 25 instytucji kultury, dotacje na NGO i stypendia – powiedziała wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska.
- Sztuka współpracy to wykorzystanie wspólnego potencjału, który posiadamy. Mocno wspieramy także kulturę w mniejszych ośrodkach jak Wałbrzych, Jelenia Góra czy Legnica. Razem z miastem Wrocław budujemy i pielęgnujemy tożsamość Dolnego Śląska – mówił marszałek województwa dolnośląskiego, Paweł Gancarz.
- To święto kultury Dolnego Śląska i Wrocławia. Święto wszystkich tych, którym kultura jest bliska, którzy zajmują się nią zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko. Tylko wspólnie możemy zadbać o to, by głos dolnośląskiej kultury miał szansę głośno wybrzmieć – wyjaśniał wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Jarosław Rabczenko.
Kongresowi Kultury towarzyszą Wybory do dwóch Rad Kultury (Rady Kultury Wrocławia i Rady Kultury Dolnego Śląska). Ich głównym zadaniem jest wsparcie prezydenta Wrocławia oraz marszałka województwa dolnośląskiego. Będą pełnić funkcję doradczo-konsultacyjną, mają również współpracować ze środowiskami działającymi w obszarze kultury w regionie.
Głosowanie do Rad Kultury kończy się 26 października o godz. 10. Głosy można oddawać na stronie https://sztukawspolpracy.pl/zaglosuj/. Wyniki zostaną ogłoszone pod koniec Kongresu.
- Kongresowi towarzyszą imponujące liczby. Mamy ponad 800 zarejestrowanych gości, ponad 100 panelistów. W wyborach do Rady Kultury przy marszałku bierze udział już ponad 2 tys. 300 osób, a na wrocławską radę głosy oddało już ponad 3 tys. 200 osób. To pokazuje, że środowisko kultury chce być z nami w dialogu – mówiła dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury Dominika Kawalerowicz.
Wydarzenie przygotowały dwie instytucje kultury – Wrocławski Instytut Kultury (instytucja miejska) i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (instytucja wojewódzka), we współpracy z zarządzającymi kulturą w Urzędzie Miejskim Wrocławia i Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. W czasie paneli poruszone zostaną tematy kondycji i przyszłości kultury Dolnego Śląska, edukacji kulturalnej, wsparcia artystów w rozwoju czy finansowania kultury. Wydarzenie potrwa do 26 października, a szczegółowy program oraz rejestracja dostępne są na stronie: sztuka-wspolpracy.pl
Wydarzenia we Wrocławiu oraz na Dolnym Śląsku
- To nie koniec świętowania w kulturalnym gronie. W ramach Kongresu Kultury przyznano granty w wysokości 10 tysięcy złotych na projekty, które zrealizowane zostaną na terenie Wrocławia i Dolnego Śląska.
- To aż 9 artystycznych wydarzeń towarzyszących, które organizowane będą już po zakończeniu kongresu. To m.in. koncerty, performanse, spektakle, wystawy, warsztaty oraz inne kreatywne inicjatywy.
- Wśród wybranych przez komisję projektów znalazły się: Historia wzorem tkana | Anastasiia Soliarska (Wrocław, Jelenia Góra), Sołtyski | Stowarzyszenie Kobietostan (Brzezina, gm. Miękinia), Koncert ZiOMOrchestra — Ziębickiej Orkiestry Mandolinistów do filmu niemego Frankenstein (Jedlina-Zdrój), Kultura z dowozem | Piotr Moc (gm. Strzelin, gm. Ziębice), Hypnoheads x Paweł Lisek x Neon | Maciej Nestor (Wrocław), Od Natury do Kultury” | Paulina Teterycz (Złotoryja, Wilcza Góra, Świerza-wa), Festiwal Artystów Lokalnych „SZTUKA STĄD” | Fundacja „Kraina pod Słońcem” (gm. Bardo), Spektakl „Kwiatki, bratki i drzewa” oraz roślinne spotkanie | Teatr Ej.Aj. (Wrocław), Spotkanie przy stole | Magnolie studio i Louis Mahomedov (Wrocław).
Poprzez: UM Wrocław